Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 41

  • Mart 30, 2018

  • 0

  • Beğen

Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu

Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

 

 

WordPress SEO eklentileri denildiği zaman akla ilk olarak Yoast Seo eklentisi gelir. Bu eklenti ile içeriklerinizi daha da zenginleştirebilir, anahtar kelime ekleyebilirsiniz. İlk olarak Yoast Seo eklentisini indirmekle işe başlayalım. Admin panelinizden Eklentiler – Yeni Ekle kısmına basın ve aramaya “Yoast SEO” yazıp arayın. Daha sonra “Şimdi Kur” butonuna basın ve kurulumun bitmesini bekleyin. Kurulum bittikten sonra “Etkinleştir” butonuna da basarak yükleme ve etkinleştirme işlemlerini bitirin.

 

Yoast SEO Site Haritası Ekleme

Kurulumdan sonra ilk iş olarak site haritası oluşturma işlemini yapın. Bunun için eklentiye girin ve “Features” kısmında “XML site haritaları” kısmını aktif hale getirin. Daha sonra site haritanız (sitemap) oluşacaktır. Siteismi.com/sitemap_index.xml sizin site haritası uzantınız. Daha sonra bu site haritalarını Google Webmaster’da tanıtın ki Google indexleme işlemlerini daha hızlı yapabilsin.

 

Webmaster Tools İşlemleri

 

Google, Yandex ve Bing arama motorlarının size verdiği doğrulama kodlarını bu eklenti ile hiç FTP bağlantısı yapmadan, dosyaları kurcalamadan ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken Admin barda bulunan SEO > Genel kısmına basın. Açılan sayfada yukarıda yer alan Webmaster Tools butonuna tıklayın. Daha sonra bu 3 arama motoruna ait doğrulama kodlarını ilgili alanlara ekleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

WordPress Güvenlik Ayarları

 

Sitenizde içerik giren ekip arkadaşlarınız varsa ve siz de admin panelinde çıkan SEO kısmının gizlenmesini, sitedeki diğer editörlerin görmesini istemiyorsanız şu adımı uygulamanız gerekmektedir. Yoast SEO eklentisine girin ve güvenlik butonuna tıklayın. Burada “Yoast SEO meta kutusunun gelişmiş bölümü” yazan yeri kapatın. Böylelikle yönetici olmayan kimse SEO bölümünü göremez.

 

İçerikleri SEO’ya Uygun Hale Getirmek

 

Yazdığınız makalelerin/yazıların SEO’ya uygun olması son derece önemli. Bu yüzden size kusursuz ve SEO’ya uygun makale ayarı nasıl yapılır onu anlatacağım. Yazılar > Yazı Ekle diyerek bir makale oluşturdunuz diyelim. Şimdi bir adet anahtar kelime seçmelisiniz. Bu anahtar kelime hem başlığınızda bulunacak hem de meta açıklamanızda. Biraz aşağıya inin ve “Kod parçacığını düzenle” seçeneğini göreceksiniz. Basın o butona ve yazdığınız makaleden 1-2 cümlü alarak meta açıklamasına ekleyin. Yalnız dikkat edin anahtar kelimenizde bu meta açıklamasında geçmeli. Anahtar kelimenizi de hemen aşağıda bulunan Focus keyword bölümüne yazın. Makale başlığınızın yeterli uzunlukta olup olmadığını meta bölümünden görebilirsiniz. Yine aynı şekilde meta açıklamanızın da uzunluğunu görebilirsiniz.

Zaten herhangi bir problem olduğunda aşağıda kırmızı renkte uyarı verir. O uyarılar neticesinde makalenizi SEO’ya tam uygun hale getirebilirsiniz. Böylelikle Yoast SEO ayarları adlı konumuzda son buluyor, bir sonraki makalede görüşmek üzere.

 

 

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.