Popüler
Home / Wordpress / Xampp WordPress Kurulumu Resimli
Xampp Wordpress Kurulumu

Xampp WordPress Kurulumu Resimli

Xampp, web hostinge ihtiyaç olmadan şahsi bilgisayarınız üzerinden sanal sunucu kurmanıza yardımcı olur. Kişisel bilgisayarınızı host niyetine kullanmak istiyorsanız Xampp wordpress kurulumu için gerekli olan işlemleri uygulamalısınız.

Kendinizi wordpress konusunda geliştirmek istiyorsanız ve ilk etapta hostinge para vermek istemiyorsanız Xampp wordpress kurulumu yapmanız yeterli olacaktır. Bu sayede kendi bilgisayarını host niyetine kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yeni wordpress eklentilerini ya da temalarını test etmek içinde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

 

Xampp Nedir?

Xampp’ın açılımı Mysql, Apache, Perl ve PHP’nin kısaltılmış şeklidir. Kendi bilgisayarınızda web sunucusu oluşturmanızı sağlar.

Bilindiği üzere wordpress sistemi Mysql ve PHP’ye ihtiyaç duyar. PHP sorguları sürekli olarak veritabanına bağlanır ve bilgi alır. WordPress sitelerin çalışma mantığı tamamıyla bu şekildedir.

WordPress kurulumu yapmak istiyorsanız mutlaka PHP destekli hosting paketi seçmelisiniz. Xamp ile tüm bu yazılımlara tek pakette sahip olabilirsiniz. Xampp wordpress kurulumu günümüzde birçok kişinin bilmediği konuların başında geliyor. Bu sebepten dolayı bugün anlatacağımız dersten sonra artık sizde kendi bilgisayarınız üzerinden web sunucusu oluşturabileceksiniz.

 

Xampp Kurulumu Nasıl Yapılır?

Xampp kurulumu yapmak için ilk olarak güncel Xampp dosyalarını indirmeniz gerek.

XAMPP dosyalarını indirmek için TIKLAYIN.

Açılan sayfada güncel işletim sisteminize uygun Xampp dosyalarını indirin.

NOT: Xampp kurulumu yapmadan önce antivirüs programlarını kapatmanızı tavsiye ederim. Çünkü kurulum ve işlemler sırasında zararlı yazılım olduğuna dair asılsız bildirimlerde bulunabilir.

İndirilen dosyayı açtıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir bildirim ekranı gelecek. Burada “YES” seçeneğini seçip devam edin.

xampp antivirüs hatasıDaha sonra klasik kurulum işlemlerini yapın. (Next-next) Xampp kurulum aşamalarının en önemli kısmında ise aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi servislerin seçili olmasına dikkat edin.

xampp kurulumu

Daha sonra Xampp kurulum işlemlerini bitiriyoruz. Bundan sonraki adım ise Xampp wordpress kurulumu işlemleri.

 

Localhost WordPress Kurulumu

Xampp wordpress kurulumu işlemlerine başlamadan evvel güncel wordpress dosyalarını bu adresten indirmelisiniz. WordPress yazılımı PHP ve Mysql’e ihtiyaç duyduğunu biraz evvel ifade etmiştik. Şimdi Xampp programını çalıştırıyoruz ve gerekli olan servisleri başlatıyoruz.

xampp wp kurulumu

Apache ve Mysql servislerini çalıştırıyoruz. Bunun için görselde de gördüğünüz gibi “start” butonlarına tıklamanız yeterli gelecektir.

 

WordPress Dosyalarını Aktarın

Biraz önce linkte de vermiş olduğum güncel wordpress dosyalarını indirdikten sonra sıra bu dosyaları Xampp sunucusuna atmaya geldi. Xampp wordpress kurulum adımının son işlemleri olan ilgili dosyaları taşıdıktan sonra sunucunuz hazır olacak.

Xampp kurulumu yaparken ‘kurulum dizinini’ değiştirmediyseniz Bilgisayarım/C’nin içerisinde kurulum yapılmıştır.

İndirdiğiniz wordpress dosyalarını “C:\xampp\htdocs” klasörü içerisine kopyalayın.

NOT: Eğer çok sayıda wordpress site oluşturacaksanız htdocs içerisine farklı klasörler açarak wordpress dosyalarını oraya yükleyin. Örneğin 2. bir web site için “C:\xampp\htdocs\site2” şeklinde klasör açmalısınız.

 

Veritabanı Oluşturun

WordPress veritabanı oluşturma işlemini de yaptıktan sonra her şey bitmiş olacak. Bildiğiniz üzere wordpress kurulumu 2 aşamada gerçekleşir. Bunlardan ilki dosyaların sunucuya yüklenmesi, bir diğeri de veritabanı oluşturma işlemi. Şimdiki işlemimiz ile veritabanı oluşturmayı göstereceğim.

Veritabanı oluşturmak için tekrar Xampp kontrol paneline geliyoruz. Burada Mysql’nin karşısında yer alan “Admin” butonuna tıklıyoruz.

xampp veritabanı oluşturmaDaha sonra karşınıza çıkan ekrandan yukarıda yazan “Veritabanları” kısmına tıklıyoruz. Burada veritabanı oluştur bölümüne, veritabanının ismini yazıyorsunuz. İstediğiniz herhangi bir ismi yazabilirsiniz. Daha sonra hemen yandaki “Oluştur” butonuna tıklayın.

xampp mysql oluşturmaXampp veritabanı oluşturma işlemlerinin dışında herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Bu noktadan sonra son adım olan local ip’ye girerek gerekli bilgileri yazmanız gerekiyor.

 

IP İle Sunucuya Bağlanın

Xampp wordpress kurulumu işlemleri tamamlandı. Sunucunuz artık hazır. Son olarak kullandığınız web browserı açın ve arama çubuğuna “localhost” ya da “127.0.0.1” yazarak sunucunuza bağlanın. (tırnak işaretleri yok)

Wordpress kurulumu adımlarıBurada oluşturduğunuz veritabanı adını yazın. Kullanıcı alanı adı kısmına ise “root” yazın (tırnak hariç) Parola alanını boş bırakın. Kalan yerlere de dokunmayın ve gönderi tıklayın. Artık her şey hazır, tüm kurulum işlemlerinin sonuna geldik.

NOT: Xampp wordpress kurulumu yaptıktan sonra siteye yalnızca siz girebilirsiniz. Başka bilgisayarlardan sitenize giriş yapılmaz. Localhostta hazırladığınız dosyaları web hosta attıktan sonra veritabanı ismini ve yolunu da değiştirmeyi unutmayın.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

wordpress bakım modu

WordPress Bakım Modu (Maintenance Mode)

Henüz web siteniz kullanıma açılmaya hazır değil ya da aktif olarak çalışan sitenizde birkaç değişiklik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!