WP Fastest Cache Ayarları - Kurulumu | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 29

  • Nisan 17, 2018

  • 0

  • Beğen

WP Fastest Cache Ayarları – Kurulumu

WordPress eklentileri arasında pek çok cache eklentisi var. Hemen hemen birçoğu aynı işlevi görse de çok özel cache eklentileri de mevcut. Daha önceden W3 Total Cache ayarları hakkında yazmış olduğumuz konuyu da okumanızı öneririm. İşte bu özel cache eklentilerinden biri de WP Fastest Cache.

Wp Fastest Cache eklentisini diğer cache eklentilerinden farklı kılan en önemli özelliği, çok kolay kullanıma sahip olması. Bütün ayarları tek tık ile yapabileceğiniz bu harika eklentiyi denemenizi tavsiye ederim.

WP Fastest Cache ayarları ve kurulumu oldukça basit. Şimdi nasıl kuracağınızı ve ayarları nasıl yapacağınıza geçelim.

 

WP Fastest Cache Kurulumu ve Ayarları – WordPress Eklentileri

Her zamanki gibi Eklentiler > Yeni ekle diyerek eklentimizi indirip aktifleştiriyoruz. Eklentiyi aktifleştirdikten sonra admin panelinde WP Fastest Cache sekmesine tıklıyoruz.

İlk olarak en alta inerek dili Türkçe yapalım. Dili değiştirdikten sonra şimdi de ayarlara geçelim.

Cache Sistemi: Sistemi açmak için bu seçeneği aktif ediyoruz.

Önyükleme: Tüm sitenin cache’sini otomatik oluştur seçeneğini aktif ediyoruz.

Giriş Yapanlar: Üye girişi yapan ziyaretçilere, önbelleğe alınan içeriklerin gösterilip gösterilmeyeceğini buradan aktif edebilirsiniz. Eğer üyelik sistemi kullanıyorsanız bu bölümü es geçin.

Mobil: Free cache özelliğini kullanıyorsanız bu cache eklentsi mobil cihazlar için önbellekleme yapmaz. Mobil cihazlar için ayrıca önbellekleme yapmasını istiyorsanız burayı aktif edin.

Yeni Yazı: Yeni içerik girişi yaptığınız zaman otomatik olarak önbelleğin temizlenmesini istiyorsanız bu seçeneği aktif edin.

Ayrıca yeni içerik girişi yaptığınızda hangi önbelleklerin temizlenmesini istiyorsanız karşınıza bir kutucuk çıkacak. Burada tüm önbelleği temizleme seçeneğni seçmenizi öneririz.

Update Post: İçerikleriniz ya da sayfalarınızda yapacağınız güncellemeler sonrası önbelleklerin temizlenmesini istiyorsanız aktif edin.

Ayrıca bu önbellek temizliği hang bölümleri kapsayacağı hakkında bir ekran çıkacak karşınıza. Bu noktada önbellek temizliği yapılacak bölümleri seçebilirsiniz.

HTML Küçült: HTML dosyalarınızı sıkıştırarak küçültmesini sağlar. Bu kutucuğu işaretlemenizi tavsiye ederim. Site hızına pozitif etki eden önemli bir faktör.

CSS Küçült: Dosyalarınızda bulunan CSS dosyalarını sıkıştırarak küçültür. Böylelikle site hızına olumlu etki eder. Aktifleştirmenizi tavsiye ederim.

CSS Birleştir: CSS kodlarını her seferinde farklı sayfadan getirmek yerine, var olan sayfa içerisinden çağırır. Site hızınızı önemli ölçüde arttırır. Aktifleştirmenizde fayda var.

JS Birleştir: Tıpkı CSS birleştirme ile aynı görevi JS dosyaları için yapar. İşaretlemenizde fayda var.

Gzip: Tüm verilerin ziyaretçilere sıkıştırılarak gönderilmesini sağlar. Aktifleştirin.

Tarayıcı Önbellekleme:  Bütün verilerin (resimler, html, js dosyaları) browserlarda depolanmasını sağlar. Böylelikle ciddi oranda hız artışı yaşarsınız. Aktifleştirmenizde byük yarar var. Sitenize tekrar giren aynı ziyaretçi bu sayede her seferinde bu dosyaları kullanmak zorunda kalmaz, varolan verileri kullanır.

WP Fastest Cache ayarları bu kadar. Tabi bu ücretsiz versiyonun ayarları. Premium satın alırsanız çok daha faydasını görürsünüz. Maksimum sıkıştırma ile site performansınız artar. Ayrıca siteinizi hızlandırmak için WordPress Site Hızlandırma yazımızı okumanızı öneririm.

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.