Wordpress Yedek Alma - Eklentisiz | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 40

  • Nisan 5, 2018

  • 0

  • 1

WordPress Yedek Alma – Eklentisiz

WordPress’de Nasıl Yedek Alınır?

Herkese merhaba, bugün en önemli konulardan biri değil doğrudan en önemli konu hakkında bilgiler aktaracağım. WordPress siteniz var ve hiç yedek almıyorsunuz, peki herhangi bir sorun olduğunda ya da hacklendiğiniz zaman ne olacak? Siteniz ve tüm içerikleriniz uçup gidecek ve tüm emekleriniz çöp olacak. Bu yüzden WordPress yedek alma işlemi son derece önemli bir konu. Asla göz ardı etmemelisiniz. Şimdi WordPress yedek alma konusunda yapmanız gereken 2 şey var. Sırasıyla bunlardan bahsedelim.

 

FTP ile Dosyalarınızı Yedekleyin

 

İlk olarak FTP ile giriş yapın sunucunuza. Daha sonra public_html (ya da www klasörü)  sağ tıklayıp bilgisayarınıza bu klasörü tamamen indirin. Böylelikle sitenizde bulunan tüm dosyalar, resimler, eklentiler, temaları yedeklemiş olacaksınız. Public html indirme işlemini gece yapmanızı öneririz. Çünkü sunucunuz kasılacağından dolayı ziyaretçilerinizin geç bağlanma problemininde önüne geçmiş olursunuz.

 

Phpmyadmin İle Veritabanı Yedeği Almak

 

FTP ile public html klasörünü bilgisayarınıza indirdikten sonra yapmanız gereken 2. bir iş ise veritabanı yedeği almak. Veritabanı yedeği almak için de Cpanel’e giriş yapın ve Phpmyadmin’e bağlanın. Sol tarafta sitenizin veritabanını göreceksiniz. Veritabanına tıklayın ve yukarıda “Dışa Aktar” sekmesini göreceksiniz. Dışa aktar sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada hiçbir ayara dokunmayın.
Dışa aktarma yöntemi – Hızlı – sadece en az seçenekleri göster
Biçim – Sql olacak şekilde kalsın. Ve aşağıda bulunan “Git” butonuna basın ve veritabanınızı bilgisayarınıza indirin. Artık veritabanınızı da indirdiniz.
Hem FTP hem de veritabanı yedek alma işlemi bittiğine göre her şey tamam. Yedek alma işlemi bu kadar. Bu işlemleri en az haftada 1 defa yapmanızı öneririz ve mümkünse gece yaparsanız çok daha uygun olur.

 

WordPress Yedekleri Yükleme

 

Herhangi bir problem oldu ya da host taşıdınız. Eski sunucunuzdaki yedekleri yeni hosta nasıl aktaracaksınız? Bu başlık altında bunu açıklayacağız. FTP ve veritabanı yedeği aldığınızı kabul ederek anlatmaya başlıyorum.

 

FTP ile Aktarım

 

Öncelikle yeni hosta geçtiyseniz eğer ilk olarak FTP ile giriş yapın. Daha sonra önceden FTP ile yedeklediğiniz “public_html” klasörünü olduğu gibi aktarın. Bu şekilde yedek almanın ilk aşamasını bitirmiş oluyoruz. Bu işlem dosya boyutunuza bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.

 

Phpmyadmin ile Veritabanı Ekleme

 


Phpmyadmin’e girerek solda yer alan veritabanınızı seçin. Varsa oluşturulmuş tablolar onları silin, eğer veritabanı boşsa yukarıda yer alan “İçe Aktar” sekmesine tıklayın. Önceden yedeklemiş olduğunuz veritabanını “Gözat” butonuna tıklayarak yükleyin. Daha sonra hiçbir ayara dokunmadan aşağıda yer alan “Git” butonuna tıklayın. Ve işlem tamam. FTP ile dosyaları yüklediniz ve veritabanınızı içeri aktardınız. Artık geriye tek bir işlem kaldı.

 

Wp-config Ayarı

 


Şimdi yapmanız gerekn tek bir şey kaldı. O da wp-config dosyasına girerek database ve kullanıcı adı ile şifresini güncellemek. wp-config dosyasını açın. Ve oluşturduğunuz yeni database ismi, kullanıcı adı ve şifresini resimde göstermiş olduğum yerlere yazın. Daha sonra dosyayı kaydedin ve tekrar FTP ile yükleyin. WordPress yedek alma işlemi bu kadar. Karışık gibi gözükse de 1 kere yaptıktan sonra artık kolayca kendi yedeğinizi alabilir ve tekrar geri yükleyebilirsiniz. Herhangi bir problem yaşamanız durumunda yoruma yazdığınız takdirde gerekli dönüş sağlanacaktır.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.