Popüler
Home / Wordpress / WordPress Tema Yükleme
wordpress tema yükleme

WordPress Tema Yükleme

WordPress tema yükleme diğer birçok işlemler gibi çok basittir. WordPress tema kurulumu yapmadan önce ilk olarak kullanmak istediğiniz temayı seçmelisiniz. Bu çok önemli bir konu. Tema seçimi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken etken hızı olmalı. Görüntü olarak şahane gözüken temaların karışık kod yapısı sebebiyle çok ağır çalıştığına şahit olmamak için bu konuya özellikle dikkat edin.

WordPress tema seçimi konusunda bir diğer önemli etken ise temanın kullanışlı ve mobil uyumlu (responsive) olması gerekir. Olmazsa olmaz kurallardan biri de budur. Malum artık internete bağlanan kişilerin yarısından fazlası mobil olarak bağlanıyor. Böyle geniş bir müşteri potansiyelini kaybetmek istemezsiniz dimi?

Öyle ya da böyle tema seçiminizi yaptıktan sonra sıra geldi wordpress tema yükleme işlemine. Temalarınızı birkaç farklı şekilde yükleyebilirsiniz. Peki wordpress tema nasıl yüklenir? Şimdi tek tek bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

 

  • Cpanel İle Tema Yükleme

WordPress tema yükleme metotlarından ilki ve en hızlısı, Cpanel aracılığıyla tema yüklemektir. Bunun için ilk olarak Cpanel’e bağlanın. Bağlantıyı sağladıktan sonra “Dosya yöneticisi” sekmesine tıklayın. Buradan;

Publich_html > wp-content > themes

Dizinine temanızı yükleyin.

wp tema kurulumu

NOT: Temanızı Cpanel ile sunucunuza atmadan önce tema dosyalarınızı “ZIP” şeklinde sıkıştırmanız gerek. Aksi halde yükleme başarısız olur.

“ZIP” şeklindeki tema dosyalarınızı “Themes” klasörüne attıktan sonra temanıza sağ tıklayın ve “Extract” bölümüne tıklayın. Burada dosyaların nereye çıkarılacağını gösteriyor. Themes klasörü içerisine çıkardığına emin olduktan sonra işlemi onaylayın.

Hepsi bu kadar temanızı başarıyla sunucunuza yüklediniz. Artık wordpress sitenize girerek Görünüm > Temalar bölümünden temanızı aktifleştirebilirsiniz.

 

  • FTP Programlarıyla Tema Yükleme

Bir diğer wordpress tema yükleme metodu ise FTP aracılığıyla tema yüklemektir. Bunun için bir FTP programı edinin. Filezilla ya da CuteFtp programlarını tavsiye ederim, oldukça hızlılar.

FTP programlarına giriş yaptıktan sonra yine aynı şekilde;

Public_html > wp-content > themes

Dizinine tema dosyalarınızı yükleyin.

 

UYARI: Tema dosyalarınız “ZIP” formatında olmalı aksi halde yükleme işlemi gerçekleşmez. Bunun için tema klasörüne sağ tıklayın ve arşive ekle seçeneğine tıklayın. Burada “ZIP” seçeneğini seçin ve sıkıştırma işlemine başlayın.

Tema dosyalarını “Themes” klasörüne yükledikten sonra wordpress sitenize girin ve Görünüm > Temalar sekmesinden temanızı aktifleştirin. Bütün yapılması gereken işlemler bu kadar.

 

  • Admin Panelinden Tema Yükleme

Bir başka wordpress tema yükleme yöntemi de wordpress siteniz üzerinden temanızı yüklemek. Her zamanki gibi tema dosyalarınızı “ZIP” şekline getirin ilk olarak.

wordpress tema kurulumu

WordPress admin panelinden Görünüm > Temalar sekmesine gelin. Burada “Yeni ekle” kısmına tıklayın ve ardından “Tema yükle” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda “Gözat” butonuna basın ve “ZIP” şeklindeki temanızı seçin ve yükleyin.

Admin paneliyle tema yükleme işleminiz gerçekleşti. Artık Görünüm > Temalar sekmesine giderek temanızı aktifleştirebilirsiniz.

Admin panelinden tema yüklemek çok daha basit gibi gözükebilir. Ancak bazı zamanlarda hata verdiği için diğer 2 yöntemden birini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

 

WordPress Tema Yüklerken Hata Alıyorum

Bazı zamanlarda wordpress tema yüklerken hata alabilirsiniz. Bu hatalar birkaç çeşit olabilir.

 

wordpress tema yükleme hatası
  • “Yüklenen Dosya php.ini Dosyasındaki upload max filesize Directive İle Belirtilen Limiti Aşıyor.” hatasını alıyorsanız, dosya yüklemek için size ayrılan limit çok düşük. Yani temanızın boyutu, yükleme işlemi yapacağınız limitin üzerinde ise bu hatayı alırsınız. Çözümü oldukça basit.

Cpanel’inize giriş yapın. Buradan dosya yöneticisine girin. Public_html dosyasına girin ve .htaccess dosyasına sağ tıklayın ve “Edit” seçeneğini seçin.

NOT: Çoğu zaman htacces dosyası gizli olur. Htacces nerede sorunuyla uğraşmamak için şu yolu takip edin. Cpanel’de gizli dosyaları göstermek için dosya yöneticisine girdikten sonra sağ üst köşede “Ayarlar” bölümüne tıklayın. Tıkladıktan sonra “Gizli dosyaları göster” butonunu aktifleştirin ve geri dönün.

htaccess gizli

Htaccess dosyasına sağ tıklayıp “Edit” dedikten sonra herhangi bir yere aşağıdaki kodları yazın ve kaydedin.

php_value memory limit 500M
php_value post_max size 500M
php_value upload_max filesize 500M
php_value max_execution time 500

 

Bu şekilde dosya boyutunuzu 500 mb’a çıkarmış olduk. Bu işlemlerden sonra artık yukarıdaki hatayı almaz ve admin panelinden başarılı bir şekilde temanızı yüklersiniz.

 

  • WordPress Temayı Kurduktan Sonra Beyaz Sayfa Sorunu

WordPress tema kurarken beyaz sayfa problemiyle karşılaşabilirsiniz. Oldukça sık karşılaşılan problemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu problemin ortaya çıkmasındaki neden ise php versiyonu. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bu problemde ortadan kalacaktır.

Cpanel’e girdikten sonra “Select PHP Version” bölümüne giriş yapalım. Burada Php versiyonunu 5.6 yaptıktan sonra sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.

 

  • WordPress Tema Kurarken Ioncube Hatası

Temanız lisanslı temaysa function dosyası şifrelenmiştir. Bu sebepten dolayı temanızı yüklediğiniz hostta yani sunucunuzda ioncube yüklü olması gerekir. Bazı host firmalarında ioncube yüklü olmayabilir. Bu yüzden host seçimi yaparken mutlaka bu özelliğin açık olup olmamasını dasormanızda yarar var.

Sunucunuzda Ioncube kapalıysa hostunuzla iletişime geçin ve Ioncube seçeneğini aktifleştirmelerini isteyin. Yine bazı hostlarda bu imkanı sizede tanımış oluyorlar. Bunun için Cpanel’e giriş yapın. Daha sonra “Select PHP Version” bölümüne giriş yapın. Burada “ioncube” seçeneğini aktifleştirebilirsiniz.

wordpress ioncube

 

Bir başka konumuz olan WordPress AMP Kurulumu için başlığa tıklayabilirsiniz.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Wordpress Adsense reklam yerleşimi

WordPress Adsense Reklam Yerleşimi

İnternetten para kazanmak isteyenlerin ilk başvurduğu yollardan birisi de Google Adsense reklamlarıdır. Adsense reklamları ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir