Wordpress SSL Kurulumu ve Yönlendirme | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 54

  • Mart 31, 2018

  • 1

  • Beğen

WordPress SSL Kurulumu ve Yönlendirme

WordPress SSL Sertifikası Kurulumu ve Yönlendirme

 

Günümüzde SSL’in önemi her geçen gün artmakta. Artık internet siteleri hızlı bir şekilde SSL almakta. Bu artan talep ile Wordpres SSL Kurulumu konusuda git gide artmakta. Peki bu SSL’in faydası ne? Siteye ne gibi özellikler katıyor? Google açısından bir önemi var mı? soruları ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Parası neyse alırım ancak nasıl kuracağımı bilmiyorum diyorsanız bu yazımızı dikkatle okuduktan sonra hiçbir probleminiz kalmayacaktır.

Özellikle Google, SSL konusuna çok önem veriyor. SSL’e sahip web sitelerini olmayanlara göre bir adım öne çıkartıyor. Bu da Google sıralamalarında çok daha iyi konumda olacağınızı ifade ediyor. SSL ile kullanıcı dostu siteler kategorisine gireceksiniz. SEO açısından da çok önemli bir konu. Tüm bunları birleştirdiğimiz zaman SSL’in önemini çok daha iyi anlıyoruz.

Günümüzde RapidSSL, Comodo, Trustwave, Geotrust gibi pek çok firma SSL hizmeti sunuyor. Bağlı bulunduğunuz host aracılığıyla da kolay bir şekilde SSL kurulumunu isteyebilirsiniz.

 

WordPress SSL’in Faydaları

 

Genel olarak faydalarını sıralayacaksak olursak; SEO açısından son derece önemli, Google sıralamanız çok daha iyi seviyelere gelecek, Google’ın kullanıcı dostu siteleri arasına gireceksiniz, sitenizi ziyaret eden kişiler güvenlik uyarısı ile karşılaşmayacak, yeşil bar ile insanlara kendilerini güvende hissettireceksiniz.

 

SSL Kurduktan Sonra WordPress Ayarları

 

Karar verdiniz ve host sağlayıcınız ile görüşüp SSL satın aldınız. Kurulumu zaten host sağlayıcınız yapacak. Siz wordpress ile ilgili gerekli olan düzenlemeleri yapacaksınız. Aksi halde siteniz karmakarışık bir görüntü alır, resimlere ulaşılamaz ve aynı şekilde içeriklerinize de erişim sağlanamaz.

“Really Simple SSL” eklentisini indirin ve aktifleştirin. Sonra eklentiye girerek “Go ahead, activate SSL” butonuna basın.

Daha sonra eklentinin ayarlar kısmına girerek aşağıdaki şekilde işaretlemeleri yapın ve kaydedin.

 

Böylelikle tüm geçmiş linkleride HTTPS’ye çevirmiş olduk. Şimdi yapmanız gereken 2. bir iş daha var.

Admin panelinden Ayarlar > Genel sekmesine tıklayın. WordPress adresi ve site adresinin yazılı olduğu yerdeki adresinizi düzeltin. HTTP yazan yerleri HTTPS’ye çevirin. WordPress SSL kurulumu da bu şekilde son buldu.

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 1 yorum var
Ozan özdemir Nisan 3, 2018 / 6:08 pm

Harika anlatım çok teşekkürler. Gecmiş dbleri tek tek düzeltmeye çalışıyordum bende harika eklentiymiş çok işime yaradı