Popüler
Home / Wordpress / WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?
wp host taşıma
wp site taşıma

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

 WordPress site taşıma işlemi pek çok kişi için adeta kâbus olmuştur. Site sahibi kişiler çoğu zaman site taşıma işlemlerini yapamadıkları için dışarıdan bu taşıma işini parayla yapan kişilerle anlaşırlar. Halbuki taşıma işlemlerinin ne derece basit olduğu bilinse bu kadar masrafa da gerek kalmayacak.

Bazı durumlarda kullandığımız host firmasından memnun kalmayabiliriz. Bu gibi durumlarda wordpress host taşıma durumunda kalırız. Bu kararı verdikten sonra wordpress site taşıma işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda derin bir düşünceye dalarız. Şimdi sizleri bu düşünceden kurtaracak, oldukça basit anlatımla bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağım. Dosyalarınızı ve veritabanınızı indirerek site taşıma işlemlerine başlayabilirsiniz.

 

Site Dosyalarını İndirin

Site taşırken yapmanız gereken 2 şey var. Bunlardan ilki site dosyalarınızı indirmek. Bir diğeri ise veritabanınızı indirmek. Site dosyalarını indirmek içinde 2 yol var. Bunlardan ilki FTP programları ile site dosyalarını indirmek. Bir diğeri ise Cpanel ile site dosyalarını indirmek.

FTP programları ile site dosyalarınızı indirmek için bir FTP programı edinin. Filezilla, Cute FTP gibi… Daha sonra bu programlar vasıtasıyla sunucunuza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “public_html” ya da “www” klasörüne sağ tıklayın ve kendi bilgisayarınıza indirin. Bu işlem dosyalarınızın boyutuna göre biraz zaman alabilir. İndirme işlemi bittikten sonra ilk aşamamız yani site dosyalarını indirme tamamlandı.

Site dosyalarını indirmek için bir başka yol ise Cpanel kullanmak. Siteismi.com/cpanel yazarak girişinizi sağlayın. Bunun dışında host firmanıza kullanıcı girişi yaparak da Cpanel’e giriş yapabilirsiniz. Cpanel’e girdikten sonra “Dosya Yöneticisi” uygulamasına tıklayın. Yine aynı şekilde “public_html” ya da “www” klasörünü indirmemiz gerekiyor. Bunun için şu adımları takip edin:

  • Hemen ana dizinde bulunan public_html ya da www klasörüne sağ tıklayın ve “Compress” seçeneğine tıklayın.
  • Burada “Zip” kutucuğunu seçin ve dosyaları sıkıştırmaya başlayın.
  • Sıkıştırma işleminden sonra yukarıda yer alan Yükle/Download seçeneğine basın ve bilgisayarınıza yükleyin.

Site dosyalarını indirme işlemleri bu kadar. 2 farklı yol ile site dosyalarını nasıl indirebileceğinizi gösterdim. Bundan sonraki adım ise veritabanını indirmek.

 

Veritabanı İndirin

Wp site taşıma da bir sonraki işlemimiz veritabanını indirmek olacak. Cpanel’e girerek Phpmyadmin sekmesine tıklayın. Phpmyadmin’e girdikten sonra sol tarafta bulunan veritabanınıza tıklayın. Daha sonra yukarıda bulunan “Dışarı aktar” seçeneğine basın.

Burada bulunan “Git” butonuna basarak veritabanınızı bilgisayarınıza indirin.

wp veritabanı
wordpress veritabanı dışarı aktarma

Site dosyalarını ve veritabanını indirdik. Artık eski hostumuzla bir işimiz kalmadı. Şimdi indirdiğimiz bu dosyaları yeni hostumuza aktaralım.

 

Dosyaları Yeni Hosta Yükleme

WordPress site taşıma işlemlerinin en son kısmına geldik. Yeni hostumuza geçtikten sonra yapacağımız ilk işlem site dosyalarını aktarmak olmalı.

Yeni hostumuzda Cpanel – Dosya Yöneticisi kısmına girin ve önceki hosttan indirmiş olduğumuz public_html ya da www klasörünü direkt ana dizine aktarın. Aktarma işlemi bittikten sonra veritabanı taşıma işlemlerine geçelim.

WordPress host taşıma işlemlerinin belkide en zorlanacağınız kısmına geldik. İlk olarak yeni hostunuzda Cpanel’e girin ve oradan Mysql Veritabanları bölümüne girin. Burada yeni bir veritabanı oluşturacağız. Hemen karşınıza çıkan yerde bir veritabanı ismi girin ve oluşturun.

Veritabanı oluşturma işleminden sonra aşağıya inin ve yeni bir kullanıcı ile şifre oluşturun.

wp veritabanı ekle
wordpress veritabanı kullanıcısı oluşturma

 

Veritabanınızı oluşturdunuz ve kullanıcınızı da oluşturduktan sonra son bir işlem kalıyor. Veritabanına kullanıcı ekleme. Hemen aynı sayfada kullanıcı ekleme kısmının aşağısında, oluşturduğunuz veritabanı ile kullanıcıyı seçerek “Ekle” butonuna basın. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfada “Tüm ayrıcalıkları tanı” kutucuğunu işaretleyin ve kaydedin. Wp host taşıma sürecinde veritabanıyla yapmamız gereken işlemlerinz bu kadar.

 

Wp-config Dosyasını Düzenleyin

Cpanel – Dosya yöneticisine girin ve public_html içerisinde bulunan wp-config dosyasına sağ tıklayın ve “Edit” seçeneğine basın.

wp config ayarları
wp-config veritabanı işlemleri

 

Bu alanda bulunan ilgili yerlere veritabanı adını, veritabanı oluştururken açtığınız kullanıcı adı ve şifrelerini ilgili yerlere girin ve kaydedin. Bu işlemi de başarıyla yaptıktan sonra geriye tek bir işlem kalıyor. Bu işlemde veritabanını yükleme işlemleri…

 

Veritabanını Yükleme

Eski hostunuzdan indirdiğiniz veritabanını yine aynı şekilde yeni hostunuza taşıyacağız. Yeni hostunuzda Cpanel’e girin. Giriş yaptıktan sonra aşağıda bulunan Phpmyadmin’e girin.

Phpmyadmin’e girdikten sonra yukarıda yer alan “İçeri Aktar” butonuna tıklayın.

wordpress veritabanı ekleme
veritbanı ekleme

 

Veritabanını da ekledikten sonra wordpress site taşıma işlemleri sona eriyor. İlk bakışta zor gibi görünebilir ancak bir defa yaptıktan sonra pratik kazanacaksınız ve bundan sonraki işlemlerde çok daha hızlı olacaksınız.

WordPress host taşıma işlemlerini genelde yeni geçeceğiniz host firmasından da taşımaları için rica edebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress blog kurma yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Wordpress Adsense reklam yerleşimi

WordPress Adsense Reklam Yerleşimi

İnternetten para kazanmak isteyenlerin ilk başvurduğu yollardan birisi de Google Adsense reklamlarıdır. Adsense reklamları ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir