Wordpress Site Hızlandırma | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 70

  • Nisan 10, 2018

  • 3

  • 3

WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri

 

WordPress kurulumu işlemlerini hallettiniz, belli bir zaman içerik eklediniz her şey güzel. Ancak bir noktadan sonra siteniz yavaş açılmaya başladı. Ya da bu yavaş açılma sorunu en başından beri var. Şimdi bu yavaş açılma sorunun nedenlerini hep birlikte inceleyim.

Google sıralamasında iyi noktalarda olmak için site hızınızın çok iyi seviyede olması gerekir. Aynı zamanda ziyaretçilerinizi bezdirmemek açısından da bu konuya dikkat etmelisiniz.

Web site içeriğiniz mükemmel olsun, her şey eksiksiz kusursuz olsun. Eğer siteniz yavaş açılıyorsa arama motorlarında üst sayfalara çıkamayacaksınız. Google’da üst sayfalarda yer almak istiyorsanız bu konuya bir çözüm getirmeniz gerek. Şimdi sizlere WordPress site hızlandırma yöntemlerini anlatalım.

 

Tema Seçimi

Sitenizin yavaşlığı büyük ihtimal kullandığınız temadan kaynaklanıyordur. Bu yüzden temanızı seçerken çok dikkatli ve seçici olmalısınız.

Bunu anlamak için temanızı değiştirin ve öyle deneyimleyin. Hız konusunda ciddi bir fark varsa mutlaka temanızı değiştirin. Çoğu tema yüklü miktarda sorgu çalıştırdığı için sitenizin yavaş açılmasına sebep olur. Mutlaka hızlı bir tema seçin ki ileride tekrar böyle bir problem yaşamayın.

 

Cache Eklentisi ile Sitenizi Hızlandırın

W3 Total Cache eklentisi hakkında bir döküman hazırlamıştık, mutlaka okumalısınız. WordPress site hızlandırma teknikleri arasında en önemli konulardan biri de cache eklentileridir. Bu eklentileri doğru ayarladığınız takdirde site hızı konusunda ciddi derecede farkı hissedeceksiniz.

 

Resim Optimizasyonu

 

Web site hızını etkileyen faktörlerden biri de kullanmış olduğunuz resimlerdir.

Resimlerinizin boyutlarını belirtmezseniz, ziyaretçileriniz her girdiği sayfada bulunan resimleri otomatik olarak indirecek daha sonra ekrana yansıtacak. Çünkü her ziyaretçinin kullandığı tarayıcı farklı bu yüzden sitenizdeki tüm resimleri boyutlandırmanız gerekir. WordPress resim boyutlandırma için Regenerate Thumnails eklentisini kullanabilirsiniz. Bunun dışında WP Smush eklentisi de son derece etkili ve başarılı.

 

Host Seçimi

Site hızını etkileyen en büyük faktörler arasında çalıştığınız host firması gelir. Bu sebeple herkes tarafından bilinen ve tavsiye edilen firmalarla çalışmanız ekstra avantaj sağlar. Bunun yanında pakedinizi de doğru seçtiğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamazsınız.

 

CDN Kullanmak

 

CDN kullanarak çok büyük avantaj elde edebilirsiniz. Bu olayı şöyle açıklayalım. Hostunuz Antalya’da bulunuyor diyelim. Ancak sitenize yurt dışından farklı noktalardan girilmeye çalışıldığından bekleme süresi artacaktır. Çünkü web siteniz Antalya’da barınıyor. Haliyle Almanya veya başka ülkelerden sitenize girenler geç bağlanacak.

CDN’de tam bu noktada devreye giriyor. Mevcut dosyalarınızı birçok sunucuya yükler. Ve sitenize bağlanmak isteyen ziyaretçi, en yakında sunucuya yönlendirilir. Bu şekilde hız konusunu da minimum seviyeye düşürmüş olursunuz.

 

WordPress Site Hızı Ölçme

 

WordPress site hızı nasıl ölçülür diyorsanız bunun için pek çok yöntemi deneyebilirsiniz. Web site hız ölçme araçlarından, şu vereceğimiz bağlantılar vasıtasıyla gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunlardan ilki, GMetrix – Başarılı sonuçlar verir

Bir diğeri de Google Page Speed – Google aracılığı ile hızınızı ölçebilirsiniz

Bir başka sağlayıcı da Pingdom

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 3 yorum var
onur demirağ Nisan 22, 2018 / 3:56 pm

Kesinlikle resim optimizasyonu yapılmalı. En büyük yavaşlama nedeni bu. Resim ve css dosyalarını küçültün.

erman alagöz Mayıs 3, 2018 / 4:40 pm

Birçok cache eklentisi var. Hangisini kullanacağımı şaşırdım tavsiyeniz var mı? en pratiği hangisi?

mehmet Mayıs 5, 2018 / 9:01 pm

gtmetrix ve pagespeed değerlerim harika ikisinde de hem mobil hem masaüstü 90’ın üzerinde ama site çok yavaş açılıyor. Hostta sağlam acaba temadan kaynaklanıyor olabilir mi?