Wordpress Resim Hatası Çözümü | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 85

  • Mart 30, 2018

  • 0

  • Beğen

WordPress Resim Hatası Çözümü

WordPress Resim Ekleme Sorunu

 

Bu aralar sık sık duyduğumuz problemlerin başında geliyor WordPress resim hatası. Daha benim başıma gelmedi demeyin, çözüm yolunu bilmenizde büyük fayda var. Şimdi, bu resim hatası nedir? Durduk yerde mi böyle bir problem çıkıyor? Nasıl çözülür? gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle belirtelim ki resim hatası, ortam kütüphanenizin açılmaması, içeriklerinize “Ortam Ekle” ile resim yüklerken “Yükleme sırasında bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.” bu hatayı oluyor olmanız siz de bu belaya saplandınız demektir.

 

Resim Yükleme Hatasının Nedenleri

Şunu söyleyelim, bunun birçok nedeni olabilir. Şahsen tespit ettiğim birkaç nedeni var onları sizinle paylaşayım.

1- SSL yükledikten sonra bu hata görülebilir.

2- Tema değişikliği yapıldığı zaman görülebilir.

3- Host değişikliği yapıldığı zaman görülebilir.

4- Kurmuş olduğunuz herhangi bir eklenti buna sebep olabilir.

5- Functions.php dosyası ile oynadığınız zaman bu hata görülebilir.

6- Web host alanınız dolmuş olabilir.

 

WordPress Resim Ekleme Hatasının Çözümleri

 

Yukarıda da görüldüğü gibi pek çok neden saydık. Öncelikle yukarıdaki nedenlere bakarak hangisini yaptıktan sonra bu hata ortaya çıktı. Problemin kaynağını öğrenmeniz çözümün %50’si. Sizlere sırasıyla tüm çözüm yollarından bahsedeceğim.

1- İlk olarak FTP dizininize gidin. Uploads ve alt klasörlerin CHMOD değerlerini(izinlerini) 755 yapın. Uploads klasörünün içindeki klasörlere de aynı izinleri vermeyi unutmayın.

2- Functions.php dosyası “ANSI” olarak kaydedilmiş mi onu kontrol edin. Eğer farklı ise onu ANSI olarak kaydedin. (Not defteri – farklı kaydet)

3- SSL yükledikten sonra haliyle uploads klasörü http olarak kalacak. Siz de geçmiş tüm linklerinizi https’ye çevirmelisiniz. Bunun içinde “Really Simple SSL” eklentisini indirin ve kurun. Tüm eski linklerinizi otomatik olarak https’ye çevirecek ve sizi veritabanı ile tek tek uğraştırmak zorunda kalmayacak.

4- Tüm bunları denediniz ve hala çözülmedi mi? Functions.php dosyasını silip resim eklemeye çalışın. Eğer dosyayı sildikten sonra resim ekleniyor ve Ortam > kütüphaneye bağlanabiliyorsanız sorun functions.php dosyasından kaynaklanıyor. Kurmuş olduğunuz bir eklenti functions.php’nin doğru çalışmasını engelliyor olabilir. Bu yüzden tüm eklentileri devre dışı bırakın ve resim yükleyin, sorununuz çözülecektir. Daha sonra tek tek eklentileri aktifleştirerek, hataya sebep olan eklentiyi bulun ve kaldırın.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.