Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 41

  • Mart 30, 2018

  • 0

  • 1

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?

WordPress Ücretsiz mi?

 

 

Hemen hemen herkesin WordPress nedir sorusunu sorduğunu duyar gibiyim. WordPress, açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Aynı zamanda ücretsiz olarak bütün kodlarına müdahale edip web sitenizi istediğiniz gibi yönetmenize olanak sağlıyor. Bu özelliği ile WordPress’e uygun muhteşem ve çok amaçlı temalar üretiliyor. Elbette bu vaziyet gözünüzü korkutarak WordPress’den uzak durmanıza sebep olmasın. Çünkü WordPress ile kod bilgisine sahip olmasanız bile dilediğiniz gibi sitenizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Burada asıl vurguladığım şey, WordPress internet dünyasında kullanıcılarına tüm kolaylıkları sunuyor. Bütün ihtiyacınızı giderebilecek eklentiler ile web sitenizde güvenlik oluşturmanızdan, SEO ayarlarına kadar çok geniş bir alanda destek veriyor. WordPress’in internet dünyasına çıkmasına vesile olan, açık kaynak kod meraklıları, WordPress’i bir topluluk tarafından bütün topluluklar için geliştirilen bir unsur olarak sayıyorlar. Tüm açık kaynaklı yazılımlar gibi WordPress’de de on binler tarafından ifade edilen bir gönüllü ordusu tarafından sürekli olarak geliştiriliyor ve her geçen saat hem kullanıcılarını hem de bu dünyaya yeni katılacak olan insanların sayısını artırıyor. Ülkemizde WordPress kullanan şirketler konusunu sizin için listelediğimiz başlığa göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

WordPress Ne İşe Yarar?

 

İlk zamanlarda yalnızca blog siteleri için tercih edilse de WordPress daha sonraları bütün web sistemleri için etkin bir hale geldi. Haber siteleri, E-ticaret siteleri, rezervasyon formatına sahip siteler gibi çok daha fazla kategoride yer alan alanlara kadar WordPress uzanmıştır.

WordPress’in yapısı halihazırda çok kolaydır. En son eklenen makalelerin/yazıların özeti blog şeklinde ana sayfada, kısaca ilk açılış sayfanızda yer alır. Burada yer alan detay bağlantılarına tıklayarak makalelerin/yazıların detay kısımlarına da ulaşabilirsiniz. WordPress’de iki tane düzenlenebilir içerik yer alır. Bunlardan ilki “Sayfalar” ikincisi ise “Yazılar” ismiyle bilinir. WordPress’de yer alan sayfalar, web sitenizde devamlı ve sabit bir şekilde durağan olarak depolanacak olan tüm içeriklerin yer aldığı bölümdür. Mesela bir sitede “künye”, “iletişim” gibi kısımlar “Sayfa” biçiminde düzenlenirler. Makaleler/yazılar ise sürekli güncellenebilir, kategoriler biçiminde oluşturulup, ana sayfanızda yer edinirler. Görüldüğü üzere WordPress içerik paylaşımı iki bölümden oluşmakta. Ve sanıldığı kadar zor olmayan bu açık kaynak koduna sahip yazılımı herkesin kullanmasını ve kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyoruz. WordPress nedir ne işe yarar gibi soruları yanıtlamaya çalıştık umarız faydalı olabilmişizdir.

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.