Wordpress Kurulumu - FTP ve Cpanel | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 37

  • Nisan 3, 2018

  • 0

  • 2

WordPress Kurulumu – FTP ve Cpanel

Adım Adım WordPress Kurulumu

 

Her geçen yaygınlaşmaya devam eden WordPress yazılımını kurma konusunda bilgi sahibi olmayanlar için bu makaleyi hazırlamaya karar verdik. WordPress kurulumu için öncelikle Türkçe dil destekli sürümü indirmeniz gerekiyor. BURADAN ulaşabilirsiniz. Winzip veya Winrar istediğiniz pakette indirebilirsiniz.

 

FTP ile WordPress Kurulumu

 

Ftp vasıtasıyla WordPress kurulumu yapmak için yukarıda vermiş olduğumuz linke giderek güncel WordPress’i indirin. Daha sonra herhangi bir ftp programıyla kullanıcı bilgilerinizi girerek bağlanın. Sırasıyla şu adımları uygulayın.

1- Ftp ile giriş yapın.

2- Public html ya da www isimli klasörlerden birine girin ve indirmiş olduğunuz WordPress kurulum dosyasını buraya yükleyin.

3- Web site adresinizi tarayıcıya yazarak sitenize girin.

 

(Resimlerin üzerine tıklayın)

Karşınıza böyle bir ekran gelecek. Buradan “Başlayalım” butonuna tıklıyoruz.

Butona tıkladıktan sonra böyle bir ekran gelecek. Bu alanda veritabanı bilgilerinizi yazmanız gerekiyor. Veritabanı nasıl oluşturulur hakkında makalemizi inceleyerek kolayca veritabanı ve kullanıcı oluşturabilirsiniz. Veritabanı ismi, kullanıcı adı ve parola yazan alanları doldurmanız yeterli. Bu alanları da doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayın.

Veritabanı bilgilerini girip gönder dedikten sonra karşınıza böyle bir ekran gelecek. Buradan kurulumu yap diyor ve sonraki adıma geçiyoruz.

Burada site başlığı ve kullanıcı bilgilerinizi oluşturabilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra devam edin ve WordPress kurulumu işlemini bitirin. Bu kadar wordpress başarıyla kurulmuştur. Artık wordpress eklentileri ve temalarını inceleyerek size en uygun olanları indirip kullanabilirsiniz.

 

Cpanel ile WordPress Kurulumu

 

Artık wordpress kurmak için wordpress’i indirip ftp ile bağlanıp, veritabanı oluşturma gibi işlemler yapmanıza gerek yok. Çünkü Cpanel tüm bunları kendi hallediyor. Hani derler ya tek tık ile aynen öyle, Cpanel ile wordpress kurulumu tek tık ile mümkün. Yapmanız gereken tek şey Cpanel’e bağlanmak için www.siteadresiniz.com/cpanel ya da hostunuzda kullanıcı girişi yaptıktan sonra mevcut hostunuza giderek Cpanel’e bağlanabilirsiniz.

Cpanel’e bağlandıktan sonra en altta “Web Applications” bölümü olacak. Buradan daha fazla göstere tıklayarak WordPress’i buluyor ve kurulumunu tek tık ile sağlıyoruz. Her şey bu kadar. Elle kurmaktansa Cpanel vasıtasıyla çok daha hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.