Wordpress Kategori Ekleme - Kategoriler ile İlgili Her Şey | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 47

  • Nisan 9, 2018

  • 0

  • 1

WordPress Kategori Ekleme – Kategoriler ile İlgili Her Şey

WordPress Kategori Eklemek- WordPress ID Öğrenme

 

WordPress oluşturdunuz ve sitenizde yer alacak kategorileri nasıl ekleyeceğinizi bilmiyorsunuz. WordPress kategori ekleme için aşağıda yazdıklarımızı adım adım takip ettiğiniz zaman kolay bir şekilde kategorilerinizi ekleyebileceksiniz.

Kategori eklemenin yanında alt kategorileri nasıl oluşturacağınızı da göstereceğiz. Şimdi WordPress kategori oluşturma yöntemini anlatmaya başlayabiliriz.

 

WordPress Kategori Oluşturma

Sitenizde çeşitli kategoriler olmasını istiyorsanız ilk olarak admin panelinde yer alan Yazılar > Kategoriler sekmesine tıklayın.

Burada isim yazan yere kategorinizin adını yazacaksınız. Yazı kısa isim yazan yer ise kategorinizin hangi url şeklinde görüneceğini gösterir. Boş bıraktığınızda kategori ismi neyse otomatik onu verir.

Ebeveyn kategori kısmı ise alt kategori ekleme yeri. Oluşturduğunuz bu kategoriyi herhangi bir kategorinin altına eklemek istiyorsanız ebeveyn sekmesinden o kategoriyi seçmeniz gerek.

Kategori hakkında bir tanım yapacaksanız bu bölüme yazabilirsiniz. Her şey tamamsa yeni kategori ekleye tıklayabilirsiniz.

Her şey bu kadarla bitmiyor. Kategorimizi oluşturduk şimdi sıra bu oluşturduğumuz kategoriyi menüye eklemek geliyor.

Bunun için Görünüm > Menüler bağlantısına tıklayın.

Burada solda bulunan Kategoriler sekmesine tıklayın ve daha önce oluşturmuş olduğunuz kategorileri seçerek “Menüye ekle” bağlantısına tıklayarak menünüze ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde kategoriniz, menünüze eklenmiş olacak. Hepsi bu kadar. Yalnız hangi menüyü seçtiğinize dikkat edin. Ana menü olduğundan emin olun.

Kategori gibi aynı şekilde sayfa ve özel bağlantılarda ekleyebilirsiniz.

 

WordPress Kategori ID Öğrenme

 

Bazı WordPress eklentileri ve temaları kategori id’nizi isteyebilir. WordPress kategori id bulmak için Yazılar > Kategoriler bölümüne giriyoruz.

Kategorilere girdikten sonra yan tarafta kategori id’sini öğrenmek istediğiniz kategorinin üzerine gelin ve “Düzenle” seçeneğine basın. Düzenle dedikten sonra WordPress kategori id’nizi öğrenebilirsiniz. Düzenle dedikten sonra şöyle bir görüntü ile karşılaşacaksınız ve id’nizi öğreneceksiniz.

 

WordPress ID öğrenme de bu şekilde. Bu makalemizde kategori oluşturma ve id öğrenmeyi anlattık, adım adım izlediğiniz takdirde kolaylıkla kategorileri ekleyebilir ve kategori id’lerini öğrenebilirsiniz.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.