Popüler
Home / Wordpress / WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları
wordpress link yapısı
wordpress kalıcı bağlantı

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress bizlere birçok güzellik sunuyor. Bunlar arasında binlerce eklenti, tema ve açık kaynak kodlu oluşunu sayabiliriz. Ancak wordpressin default olarak bizlere sunduğu link yapısı çok kötü. Kötü diyorum çünkü bu link yapısının Google ve seo yönünden hiçbir artısı yok. Bu yüzden wordpress kurulumunu yaptıktan sonra ilk işiniz wordpress kalıcı bağlantı ayarları yapmak.

Web sitenizdeki URL yapısı yani kalıcı bağlantı ayarınız kitaba uygun olmalı. Bu sayede hem Google gözünde anlaşılabilir bir site olacaksınız hem de seo açısından büyük fark yaratacaksınız.

Wpeklentileri.com/?p=45

Wpeklentileri.com/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari

 

Yukarıdaki örnekten de görüleceği üzere ilk satırdaki bağlantı yapısının hiçbir anlamı ve değeri yok. İkinci sırada verdiğim link yapısı ise tamamen seo dostu. Şimdi wordpress kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır onu görelim.

 

WordPress Link Yapısını Değiştirmek

WordPress link yapısını değiştirmek sanıldığının aksine çok kolay bir işlemdir. Saniyeler içerisinde link yapınızı değiştirebilirsiniz.

UYARI: Aktif olan ve Google tarafından indexlenen içerikleriniz varsa, link yapısını değiştirdikten sonra mutlaka gerekli 301 yönlendirmelerini yapın. Aksi halde kategorileriniz ve içerikleriniz 404 hatası verecektir. WordPress 301 yönlendirme ile ilgili yazdığımız yazıyı okumanızı öneririz.

Eğer web sitenizi yeni açtıysanız ve henüz içerik eklemediyseniz link yapınızı değiştirebilirsiniz. Link değiştirme işleminden sonra yönlendirme yapmanıza gerek yoktur.

WordPress URL yapısını değiştirmek için admin panelinize giriş yapmanız gerekiyor. Admin paneline girdikten sonra Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesine tıklayın.

wordpress link yapısı
wordpress kalıcı bağlantı ayarı

Seoya uygun link yapısı şu şekilde olmalı:

Özel yapı kısmını seçin ve boşluğa /%postname%/ yazın. Bu şekilde link yapınız şu şekilde olur: ( Wpeklentileri.com/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari )

NOT: Eğer benzer içerikler hazırlıyorsanız ve çok sayıda değişiklik yapıyorsanız, şu şekilde link yapısı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır:

/%category%/%postname%/

Bu şekilde bir link yapısı oluşturduğunuzda site adresiniz şöyle olacaktır: wpeklentileri.com/wordpress/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari

Görüldüğü gibi ilk olarak kategori isminiz daha sonra konu başlığınız yazacak.

 

WordPress Özel Yapıları Tanıyalım

Link yapınızı belirleyeceğiniz bu ayarlarda yer alan tüm seçeneklerin ne işe yaradığını hep birlikte görelim.

/%year%/ — İçeriği yazdığınız seneyi ifade eder. Örn: wpeklentileri.com/yazi/2019

/%monthnum%/ — İçeriği eklediğiniz ayı ifade eder. Örn: wpeklentileri.com/yazi/02

/%day%/ — İçeriğinizi eklediğiniz ayı ve günü gösterir. Örn: wpeklentileri.com/yazi/02/04

/%hour%/ — İçeriği yazdığınız saati ifade eder. Örn: wpeklentileri.com/yazi/02/04/10

/%minute%/ — İçeriği yazdığınız dakikayı ifade eder. Örn: wpeklentileri.com/yazi/02/04/10/59

/%second%/ — İçeriği eklediğiniz saniyeyi ifade eder. Örn: wpeklentileri.com/yazi/02/04/10/59/45

/%post_id%/ — İçeriğinizin ID numarasını gösterir. Örn: wpeklentileri.com/125

/%postname%/ — İçeriğinizin başlığını link yapısı yapar. Örn: wpeklentileri.com/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari

/%category%/ — İçeriğiniz hangi kategoride ise onu gösterir. Örn: wpeklentileri.com/wordpress/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari

/%author%/ — İçeriğinizin link yapısında içeriği kim eklediyse onun adını gösterir. Aman uzak durun.

 

WordPress Category Yazısını Kaldırma

WordPress kullananların merak ettiği ve zorlandığı konulardan biri de wordpress category yazısını kaldırma ya da değiştirme işlemleri. Bu da oldukça kolay bir işlemdir.

Birçok kişi wordpress link yapısında bulunan “category” kelimesinden rahatsız. Siteismi.com/category/yazi şeklinde gözükmesi pek çok kişiyi rahatsız ediyor. Aynı şekilde etiketlerin yapısı da birçok kişiyi rahatsız ediyor. Siteismi.com/tag/deneme

Bu sebepten dolay category ve tag kelimelerini aşağıdaki şekilde isimlerini değiştirebilirsiniz.

Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sekmesine tıklayın. En aşağıya inin ve kategori temeli yazan yere “category” kelimesinin dışında ne çıkmasını istiyorsanız onu yazabilirsiniz. (tavsiye: kategori)

Etiket temeli kısmında ise “tag” kelimesi yerine ne çıkmasını istiyorsanız onu girebilirsiniz. (tavsiye: etiket)

Category kelimesini komple kaldırmak içinde eklenti kullanabilirsiniz. Örneğin:

Wpeklentileri.com/category/icerik-ismi

Wpeklentileri.com/icerik-ismi

Birinci satırdaki gibi gözükmesi yerine ikinci satırdaki gibi o kelimenin kaybolmasını istiyorsanız “No Category Base” eklentisini kullanabilirsiniz. Böylelikle category kelimesi link yapınızdan kaldırılacaktır.

Daha önceden içerik girişi yaptığınız sitelerinizde link yapısını değiştirdikten sonra mutlaka kategori yönlendirmelerini yapın. WordPress kalıcı bağlantı ayarları bu şekilde değişiyor. Oldukça basit olan bu işlemleri yaparken biraz dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Wordpress Adsense reklam yerleşimi

WordPress Adsense Reklam Yerleşimi

İnternetten para kazanmak isteyenlerin ilk başvurduğu yollardan birisi de Google Adsense reklamlarıdır. Adsense reklamları ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir