Wordpress İletişim Formu Ekleme | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 62

  • Nisan 1, 2018

  • 0

  • 1

WordPress İletişim Formu Ekleme

WordPress İletişim Formları Kurulumu ve Yönetimi

 

WordPress kullanan kişilerin en çok kullandığı eklentilerden biridir. İletişim sayfanıza ekleyebileceğiniz bu eklentiler ile ziyaretçileriniz site üzerinden mesajlarını size iletebiliyorlar. Bu iletişim formları için pek çok eklenti olsa da size en çok tercih edilen 2 eklentiyi anlatacağım. Bu eklentilerden biri Contact Form 7 diğeri ise Wp Forms Lite eklentisi. İkisi de son derece başarılı ve kullanışlı eklentilerdir. Şimdi bu iletişim formlarının kurulumunu ve ayarlarını açıklayalım.

 

Contact Form 7 Kurulum ve Ayarları

 

İlk olarak admin panelinden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına basarak aramaya Contact Form 7 yazıyoruz. Çıkan eklentiyi indiriyor ve daha sonra aktifleştiriyoruz.

Admin Panelinde gördüğünüz gibi İletişim kısmı açılıyor. Burada üstüne gelip yeni ekleyi seçiyoruz.

 

Bu bölümde dilerseniz değişiklik yapabiliyorsunuz.

Posta kısmında “Kime” yazan bölüme gönderilen mesajların hangi mail adresine gideceğini yazıyorsunuz.

İletiler kısmında da isterseniz mesaj metinlerini düzenleyebilirsiniz. Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra aşağıda yazan kaydete tıklayın. Daha sonra tekrar admin panelinden İletişim’in üstüne gelerek İletişim Formları butonuna tıklayın.

 

Hazırlamış olduğunuz iletişim formunun “Kısa Kod” yazan yerdeki kodları kopyalayın. Daha sonra iletişim formunun çıkmasını istediğiniz yere bu kodu yapıştırın. Örneğin İletişim isminde sayfanız varsa oraya yapıştırın. Contact Form 7 ile iletişim formu kurulumu bu kadar.

 

Wp Forms Lite Kurulum ve Ayarları

 

Eklentiler > Yeni Ekle diyerek Wp Forms Lite eklentisini arayın ve indirin. Aktifleştirdikten sonra admin panelinde “WPForms” isimli bir bölüm oluşacak. Üstüne gelip “Add New” deyin. Çıkan sayfada ortada yer alan “Simple Contact Form” yazan kısma tıklayın.

Türkçe desteği olmadığı için İngilizce olan kısımlarını Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz yerin üstüne tıklayın çevirileri yapın. Türkçe’ye çevirme işlemini solda “Settings” yazan yere tıklayarak kalan yerleri de çevirebilirsiniz.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yukarı sağda yer alan “Embed” kısmına basarak kodunuzu kopyalayın.

 

 

Bu kodu dilediğiniz bir sayfaya yapıştırarak İletişim formunuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz. WordPress iletişim formu ekleme yöntemleri bu şekilde. Daha birçok eklenti olmasına karşın en popüler olan 2 eklentiyi sizlerle paylaştım. Umarım faydalı olabilmişimdir.

 

WordPress İletişim Formu Hatası

 

Eğer iletişim formları sitenizde çalışmıyor ve hata veriyorsa bunun tek bir nedeni var. O da sitenizin bulunduğu sunucu spam maillerin gelmesini engellemek için mail fonksiyonunu host sağlayıcınız kapatmış demektir. Bu durumda host firmanızla görüşmeniz gerekmektedir. Ya da kendi göbek bağımı kendim keserim diyorsanız SMTP indirip sorunu çözebilirsiniz.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.