Popüler
Home / Wordpress / WordPress Bakım Modu (Maintenance Mode)
wordpress bakım modu
wordpress bakım modu

WordPress Bakım Modu (Maintenance Mode)

Henüz web siteniz kullanıma açılmaya hazır değil ya da aktif olarak çalışan sitenizde birkaç değişiklik yapmak için siteyi ziyaretçilere kapatmak isteyebilirsiniz. WordPress bakım modu ile sitenize sizden başka hiç kimse giriş yapamaz. Bu sayede sizde kalan işlerinizi rahat bir şekilde halledebilirsiniz.

WordPress bakım modu temel olarak iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki manuel olarak siteyi bakım moduna almak. Bir diğeri ise wordpress’in bizlere sunduğu nimetlerden yani wordpress eklentileri ile sitemizi bakım moduna alabiliriz. İşlemlere başlamadan önce sizlere tavsiyede bulunmak istiyorum. Mümkün olduğunca eklentileri az kullanmaya, tercih etmeye çalışın. Çünkü bu eklentilerin sayısı arttıkça web sitenizdeki sorgu sayısı da artacak ve wordpress sitenizde kilitlenmeler, donmalar yaşanma ihtimalini bir hayli arttırırsınız. Bu sebepten ötürü bu tür ufak konularda eklentiler yerine manuel yani ilgili dosyalara gerekli kodları ekleyerek problemi çözmeniz çok daha yararlı olacaktır.

 

Eklentisiz WordPress Bakım Modu Nasıl Yapılır?

Eklentisiz wordpress bakım modu için yapmanız gereken işlemler gayet basit. Tek yapmanız gereken htaccess dosyasına aşağıda vereceğimiz kodu eklemeniz ve ardından dosyayı kaydetmeniz yeterli gelecektir.

NOT: ‘htaccess dosyası yok’ diyenleriniz olabilir. Eğer dosya yöneticinizde yani public_html ya da www klasörü içerisinde htaccess dosyanız yoksa ufak bir işlem yaparak dosyanızı oluşturabilirsiniz. Bunun için wordpress sitenizin admin paneline giriş yapın. Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sekmesine tıklayın. Burada hiçbir şeye dokunmayın ve aşağıya inin kaydet butonuna basın. Artık htaccess dosyanız public_html klasörü içerisinde oluşmuştur.

NOT2:Eğer htaccess dosyanızın olduğundan eminseniz ve public_html içerisinde htaccess görünmüyorsa demek ki gizli dosya konumuna geçmiş. Cpanel gizli dosyaları açma için Cpanel’e girin ve ardından dosya yöneticisine giriş yapın. Burada yukarıda sağda “Ayarlar” butonu yer alır. Bu butona tıklayın ve karşınıza çıkacak olan ekranda “Gizli dosyaları göster (dotfiles) kutucuğunu işaretleyin ve kaydedin. Böylelikle gizli olan FTP dosyaları görünür hale gelecektir.

gizli htaccess görünür yapma
gizli htaccess görünür yapma

Public_html veya www klasörü içerisine girdikten sonra htaccess dosyasına sağ tıklayın ve “Edit” seçeneğini seçin. Burada dosyanın en alt kısmına aşağıda vermiş olduğum kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_URI} !/maintenance.html$
RewriteCond %{REMOTE_ADDR} !^123\.123\.123\.123
RewriteRule $ /maintenance.html [R=302,L]

Bu kodu htaccess dosyanızda en alta ekledikten sonra kaydedin ve çıkın. Artık siteniz bakım moduna alınmıştır. Tekrar bakım modundan çıkarmak için bu kodu silin web siteniz eski haline gelecektir.

 

WordPress Bakım Modu Eklentisi

WordPress bakım modu eklentisi olarak şu an için kullanılabilir tek eklenti olan WP Maintenance Mode Eklentisi kullanmanızı tavsiye ederim. Oldukça pratik ve kolay yönetilebilen bir eklentidir, herhangi bir zorluk çekmezsiniz.

Admin panelimize girerek Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine tıkladıktan sonra arama kısmına WP Maintenance Mode eklentisi yazın ve arayın. Eklenti karşınıza çıktığında da yükleyin ve aktifleştirin.

Eklentiyi kurduktan sonra Ayarlar > WP Maintenance Mode sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkacak olan alanda “Status” yazan seçeneği açtığınız takdirde wordpress siteniz bakım moduna alınacak. Bu bölümden dilediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz. Örneğin sitenizi bakım moduna aldıktan sonra ziyaretçileriniz siteye girdiğinde “Bakım var lütfen daha sonra tekrar uğrayın.” gibi cümleler yazabilirsiniz. Ayrıca tahmini açılış saatini de belirtirseniz, ziyaretçilerde bir çalışma olduğunu anlayacak ve daha sonra tekrar uğrayacaktır.

WordPress bakım modu gördüğünüz üzere iki şekilde gerçekleşebiliyor. Hem eklentisiz hem de eklenti yardımıyla web sitenizi bakım moduna alabilirsiniz.

 

WordPress Bakım Modu (Maintenance) Hatası

Nedeni: WordPress sitenizde güncellemeleriniz yarıda kaldıysa aynı şekilde eklenti güncellemeleri de yarı da kaldığı zamanlarda maintenance hatası alırsınız. Daha çok bir eklentinin güncellemesi bitmeden bir diğer eklentiyi güncellemeye çalıştığınızda bu hatayı verir.

WordPress bakım modu hatası çözümü ise son derece basittir. İlk olarak ne tür bir hata ile karşılaşacağınızı belirtelim.

Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute

ya da

Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. Bir kaç dakika içinde tekrar kontrol edin.

maintenance dosyasını silme
maintenance dosyasını silme

Çözümü: Bu hatalardan herhangi birini aldığınız zaman tek yapmanız gereken public_httml klasörü içerisinde oluşan “.maintenance” dosyasını silmelisiniz. Bu bakım modu dosyasını sildikten sonra siteniz bakım modundan çıkmış olacaktır.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Xampp Wordpress Kurulumu

Xampp WordPress Kurulumu Resimli

Xampp, web hostinge ihtiyaç olmadan şahsi bilgisayarınız üzerinden sanal sunucu kurmanıza yardımcı olur. Kişisel bilgisayarınızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!