Popüler
Home / Wordpress / WordPress Amp Kurulumu Nasıl Yapılır?
wp amp kurulum

WordPress Amp Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitelerin hızının her zaman en iyi seviyede olmasını isteriz. Herkesin hayali 2 saniyenin altında sitenin ve sayfaların açılması. Çünkü siteniz 2 saniyeden geç açılıyorsa, kullanıcıların yarısından fazlası bu kadar süre beklemeyi reddedip sitenizden ayrılıyorlar. Mobil sayfalarınızı hızlandırmak için WordPress Amp kurulumu yapmanız gerekir.

Site hızını arttırmak istiyorsanız, yazmış olduğumuz “WordPress site hızlandırma” isimli yazımızı okuyun.

Masaüstü hız skorları gibi mobilden giriş yapan kullanıcılar içinde site hızınızın stabil olması gerekir. Google yaptığı bir açıklamada, arama yapanların %60’ından fazlasının mobil aramalar olduğunu açıkladı. Bu da mobilden web siteleri ziyaret eden kullanıcıların ne kadar çok ve değerli olduğunun göstergesi.

WordPress sitenizin oldukça hızlı olması ve mobil için daha stabil hızlarda çalışması için Google, Accelerated Mobile Pages (AMP) sistemini devreye soktu. Bu sayede mobil sayfalarınız daha düzgün görünecek ve daha hızlı olacak.

Herkesin merak ettiği ve bir o kadarda çekindiği WordPress AMP kurulumu sanıldığının aksine çok basit bir işlemdir. WordPress sitenize AMP kurarak mobil anlamda çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hatta Google tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise AMP kullanan sitelere sıralamalarda öncelik tanıdığını açıkladı. Google’da ilk sayfada çıkmak için daha ne bekliyorsunuz? Sizde wordpress amp kurulumu yaparak kullanıcı deneyimini arttırın.

 

WordPress Amp Nedir? Siteye Katkısı Olur Mu?

WordPress amp nedir sorusu birçok kişi tarafından sıklıkla soruluyor. WordPress amp, mobil cihazlarda web sitenizin çok daha güzel gözükmesi için sitenizin daha hızlı olmasına imkan tanıyan ve açık kaynak koduna sahip bir kütüphanedir.

Amp’ye sahip internet siteleri her zaman bir adım öndedir. Günümüzde internet kullanıcıların büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden bağlanmaktadırlar. Bu sebepten ötürü mobilden gelen kullanıcılar için çalışmalar yapmalı ve Google’ın bizler için sunduğu AMP hizmetinden yararlanmalıyız.

AMP’yi kısaca açıklamak gerekirse, mobilden giren kullanıcılar için web sitenizdeki javascript gibi diğer tüm scriptleri devre dışı bırakır ve sayfalarınızın HTML olarak görünmesini sağlar. Bu sayede web sitenizin hızında inanılmaz artışlar görünür.

 

Adım Adım AMP Ayarları

WordPress AMP ayarları yapabilmek için önünüzde iki seçenek var. Açıkçası bu iki seçenekte aynı diyebiliriz sadece eklenti isimleri farklı.

WordPress amp eklentisi ile saniyeler içerisinde amp kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulumu sağlayan birçok eklenti olsa da bugün sizlere AMP For WordPress eklentisi ile AMP For Wp – Accelerated Mobile Page eklentisinden bahsedeceğiz.

 

  • AMP For WordPress Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

WordPress sitenize amp kurmak istiyorsanız, AMP For WordPress eklentisini kullanmalısınız. Bu eklenti sayesinde tek tuşa basarak amp kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

amp for wordpress kurulumu

Eklentiyi yükleyip aktifleştirdikten sonra sıradaki işlem olan kurulum aşamasına geçelim. Bu eklenti ile mobilden girecekler için web sitenizin arka plan rengini değiştirebilirsiniz. Bunun için Görünüm > AMP sekmesine gelmeniz yeterlidir.

Daha sonra AMP’yi aktif hale getirmek için admin panelinizde bulunan “AMP” sekmesine tıklayın.

amp for wordpress kurulumu

Amp for wordpress eklentisi ile kurulum ve ayar işlemleri bu kadar. Şimdi bir diğer eklenti olan WordPress for Amp eklentisini inceleyelim.

 

  • WordPress For Amp Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

wordpress for amp ayarları

WordPress for Amp eklentisini yükledikten sonra admin panelinizde oluşan AMP sekmesine tıklayın ve oradan “Settings” kısmına gelin. Burada “Seo” yazan yerde meta açıklama ayarları gibi birçok seo işlemlerini yapabilirsiniz. “Performance” kısmında ise dosya küçültme seçeneği yer alıyor. Bu sayede web siteniz daha da hızlanacak. “Advanced Settings” bölümünde ise mobil yönlendirme yapabilirsiniz. Ayrıca özel HTML’de girebilirsiniz.

wordpress for amp ayarlar

Settings seçeneğinin alt kısmında yer alan “Design” kısmına tıklayarak WordPress sitenizin Amp görünümünü seçebilirsiniz. Bu bölümde mobil için bir tema belirleyebilir ve belirlediğiniz bu temayı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Birçok seçenekten faydalanmak için eklentinin lisanslı sürümünü satın almanız gerekiyor.

Hazırladığınız AMP sayfanın önizlemesini yapmak için Görünüm > AMP sekmesine tıklayın ve sitenizin AMP görünümüne kavuşun. WordPress amp kurulumu yaptıktan sonra birkaç gün içerisinde tamamen Amp’ye geçmiş olacaksınız. Bunun takibini yapmak için Google Search Console hesabınıza girin ve mobil sayfalardan takip edin.

NOT: Amp kurulumunu yaptıktan sonra link yapınız değişecek. Bunun için amp kurulumlarını yeni açılan sitelerde yapılmasını öneriyoruz. Elbette önceden açılmış sitelerinize de Amp kurabilirsiniz. Ancak amp link yapınız değişeceğinden dolayı mutlaka gerekli yönlendirmeleri yapmayı ihmal etmeyin. Amp kurulduktan sonra URL yapınızda değişecektir bunu unutmayın.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Wordpress Adsense reklam yerleşimi

WordPress Adsense Reklam Yerleşimi

İnternetten para kazanmak isteyenlerin ilk başvurduğu yollardan birisi de Google Adsense reklamlarıdır. Adsense reklamları ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir