Popüler
Home / Wordpress / WordPress Adsense Reklam Yerleşimi
Wordpress Adsense reklam yerleşimi
Wordpress Adsense reklam yerleşimi

WordPress Adsense Reklam Yerleşimi

İnternetten para kazanmak isteyenlerin ilk başvurduğu yollardan birisi de Google Adsense reklamlarıdır. Adsense reklamları ile çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Neden sizde Adsense reklamlarından binlerce lira kazanamayasınız ki? Sitenize gelen ziyaretçilerin, web sitenize eklediğiniz Adsense reklamlarına tıklaması sonucu gelir elde edersiniz.

Google Adsense nedir ve nasıl başvurulur adlı yazımıza buradan wpeklentileri.com/google-adsense-nedir-nasil-basvurulur/ ulaşabilirsiniz.

Adsense reklamları elbette kazandırır ancak reklam kodlarını doğru yerlere yerleştirdiğiniz zaman gelirleriniz katlanır. Bu sebepten dolayı WordPress Adsense reklam yerleşimi oldukça önemli bir konu. Reklamlarınızı ziyaretçilerinizin rahatça görebileceği yerlere ekleyerek çok daha yüksek performans elde edebilirsiniz. Elbette reklam sayısını çoğaltarak insanları sıkmamalısınız. Siz içerikten çok reklamlarla dolu bir sitede vakit geçirmek ister miydiniz? Empati kurarak doğru reklam yerleşimini yapabilirsiniz.

Google Adsense başvurmadan önce dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımıza da buradan wpeklentileri.com/google-adsense-basvurmadan-once-yapilmasi-gerekenler/ ulaşabilirsiniz.

WordPress sitenize adsense reklam kodlarını eklemek için önünüzde 2 seçeneğiniz var. Bu yöntemlerden ilki eklentisiz olarak reklam kodlarını sitenize yerleştirebilirsiniz. Tema dosyalarınızdan header.php ve single.php dosyalarında uygun yerlere reklam kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Birçok tema dosyaları farklılık göstereceği için ve bu işe yeni başladıysanız, eklentiler vasıtasıyla Adsense reklam kodlarını ekleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi ikinci yöntemde eklentiler ile reklamları yerleştirmek.

 

WordPress Eklentileri İle Adsense Reklamı Yerleştirme

WordPress Adsense reklam yerleşimi için sizlere en pratik eklentileri tanıtacağız. Adsense reklam kodlarını wordpress sitenize eklemek için sayısız eklenti var. Bu eklentiler arasında en çok indirilen ve tercih edilen eklentilerden bahsedeceğiz. Bu eklentilerden ilki, “Ad Inserter” eklentisi.

NOT: Google Adsense reklam sayısı olarak bir sınırlama getirmedi. Ancak reklamlar içeriği gölgede bırakacak seviyedeyse bu Google Adsense hesabınızın kapatılma riskiyle karşı karşıya olduğu anlamına gelir. Bu sebepten dolayı reklam yerleşimini ortalama seviyelerinde tutmanız yararınıza olacaktır.

 

Ad Inserter Eklentisi İle Reklam Kodu Ekleme

Ad Inserter eklentisi ile Adsense reklam kodlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. Üstelik bu eklenti sayesinde hem ana sayfanıza hem de içeriklerinize Adsense reklamlarını koyabilirsiniz. Tüm bunların dışında içeriğe yani yazı içine reklam ekleme ile yazınızın her yerine reklam kodu yerleştirebilirsiniz.

wordpress adsense reklam kodu ekleme
wordpress adsense reklam kodu ekleme

Eklentiyi yükledikten sonra Ayarlar > Ad Inserter sekmesine tıklayın ve resimdeki gibi ekranla karşı karşıya geleceksiniz. Eklemek istediğiniz reklam kodunu girdikten sonra “Insertion” kısmından reklamınızın nerede yayınlanacağına karar verebilirsiniz. Ayrıca “Alignment” kısmından da reklamınız ne tarafta yayınlamak istediğinizi seçebilirsiniz.

İçerik dışında ana sayfada ya da kategorilerde de reklamınızın yayınlanmasını istiyorsanız hemen karşınızdaki ilgili kutucukları işaretleyebilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra “Save All Settings” butonuna basın ve reklamınız yayınlansın.

ad inserter eklentisi
ad inserter eklentisi

Insertion bölümünde, reklamınızın içeriğin neresinde yayınlanacağına karar verebilirsiniz. İlk paragraftan önce, ilk resimden sonra, makalenin başında, ortasında ya da sonunda, dilediğiniz paragraftan sonra reklamlarınızın çıkmasını sağlayabilirsiniz.

2. reklam kodunu eklemek için hemen yukarıda yazan “2” butonuna tıklayın ve aynı işlemleri yineleyin. Bu şekilde dilediğiniz kadar ve istediğiniz her yere reklam kodlarını yerleştirebilirsiniz. Bir başka wordpress Adsense reklam yerleşimi eklentisi olan Wp Quads’a geçelim.

 

WP Quads Eklentisi İle Reklam Kodu Ekleme

WordPress Adsense reklam eklemek için kullanabileceğiniz bir diğer eklenti de WP Quads eklentisidir. Bu eklenti sayesinde de gayet pratik bir şekilde Adsense reklamlarınızı yerleştirebilirsiniz. Yazı içine reklam ekleme seçeneği sayesinde içeriğinizde istediğiniz her yere dilediğiniz reklamı yerleştirebilirsiniz.

Kullanımı oldukça basit olan WP Quads eklentisini yükledikten sonra admin panelinizde “WP QUADS” sekmesi açılacak. bu sekmeye tıkladıktan sonra aşağıdaki görüntüyle karşılaşacaksınız.

wp quads eklentisi
wp quads eklentisi

Resimde de gördüğünüz gibi ilk olarak “General & Position” sekmesinde kalın. Görüldüğü gibi beginning of post (makaleden önce), middle of post (makalenin ortasında), end of post (makalenin sonunda) veya belirlemiş olduğunuz paragraflardan sonra da Adsense reklamlarınızı aktif edebilirsiniz.

İlk olarak reklamınızın çıkmasını istediğiniz yeri belirleyin ve kutucuktan “Ad 1” seçeneğini seçin. Daha sonra “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayın. Şimdi, reklamımızın nerede çıkacağını belirledik. Sıradaki işlem ise reklam kodunu eklemek.

Reklam kodunu eklemek için üst kısımda yer alan “Ads” sekmesine tıklayın.

wp quads reklam eklemek
wp quads reklam eklemek

Resimde de gördüğünüz gibi “Ad 1” butonuna tıkalyın ve reklam kodunuzu yapıştırın. Burada “Layout” kısmında reklamınızın konum olarak nerede yayınlanacağını belirleyebilirsiniz. Ayrıca makalelerde manuel olarak siz reklam eklemek isterseniz “Post Shortcode” yazan yerdeki kodu kopyalayın ve makalenizde nereye istiyorsanız oraya yapıştırın.

Tüm işlemler bu kadar. Reklam kodunu da ekledikten sonra “Değişiklikleri kaydet” diyerek reklamlarınızı aktif hale getirebilirsiniz. WordPress Adsense reklam yerleşimi için 2 farklı eklentiyi sizler için anlattık. Gayet basit olan bu eklentiler sayesinde Google Adsense kodlarını sitenize ekleyebilirsiniz.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

WordPress Tema Yükleme

WordPress tema yükleme diğer birçok işlemler gibi çok basittir. WordPress tema kurulumu yapmadan önce ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir