Wordpress Admin Paneli Beyaz Sayfa Hatası | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 50

  • Nisan 5, 2018

  • 0

  • 1

WordPress Admin Paneli Beyaz Sayfa Hatası

WordPress Admin Paneli Beyaz Sayfa – 404 Hatası Çözümü

Çok sık yaşanmasa da zaman zaman WordPress beyaz sayfa hatası yaşanmakta. Çok can sıkıcı konulardan biri. Web siteniz sorunsuz çalışır ancak admin panelin girmeye çalıştığınız zaman ya beyaz sayfa ile karşılaşırsınız ya 404 hatası alırsınız ya da şifrenizi doğru girmenize rağmen bir türlü giriş yapamazsınız. Bu sorunun temelinde birkaç farklı neden yatıyor. Şimdi bu soruna ilişkin tüm çözüm yollarını maddeler halinde sıralayalım.

 

Plugins Klasörü

 

Bu WordPress beyaz sayfa hatası genel olarak yüklemiş olduğunuz eklentilerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken ilk iş FTP programıyla giriş yapın. Daha sonra wp-content klasörü içerisinde yer alan “Plugins” klasörünün ismini değiştirin. (örnek, Plugins123) Plugins klasörünün ismini değiştirdikten sonra admin paneline giriş yapın. Eğer problem ortadan kalkmışsa demek ki bu sorun eklentilerden kaynaklanıyor. Tek tek eklentileri aktifleştirin ve admin paneline giriş yapın. Problem çıkaran eklentiyi bulduğunuz zaman o eklentiyi kaldırın ve kurtulun.

 

Kullandığınız Tema

 

Eklentilerden sonra en sık rastlanan 2. neden de kullanmış olduğunuz temadan kaynaklanan kod hatasıdır. Bunu anlamak için yine FTP ile giriş yapın ve WordPress’in sunmuş olduğu default temayı yükleyin. Eğer sorununuz düzeldiyse kullanmış olduğunuz temada problem var. Eğer temanız lisanslı ise yazılımcıya gönderip hatayı çözmesini isteyin.

 

WordPress Güncel Sürüm

 

Bu probleme sebep olan en önemli 3. neden ise WordPress versiyonunuzun eski ve güncellenmemiş olması. Admin paneline zaten ulaşamıyorum WordPress’i nasıl güncelleyeceğim diyebilirsiniz. Bununda çözümü olarak FTP ile giriş yapın. Daha sonra WordPress güncel sürümünü indirin ve içerisinde yer alan “Wp-content” klasörü ile “Wp-config sample” dosyası hariç kalan her şeyi FTP ile yükleyin ve var olan dosyalarla değiştirin. Büyük ihtimal bu problem ortadan kalkacaktır.

 

Wp-Config Dosyası

 

Wp-config dosyasını not defteri ile açın. Daha sonra farklı kaydet diyerek “ANSI” olup olmadığını kontrol edin. Eğer ANSI değilse “ANSI” olarak kaydedin ve tekrar FTP ile yükleyin.

 

Wp-Admin Klasörü

 

Bir nevi WordPress güncelleme de sayılır. Sunucunuz da bulunan wp-admin ve wp-includes klasörleri en güncel sürüm ile değiştirin. Bu iki klasörü değiştirdikten sonra sorununuz ortadan kalkacaktır.

Görüldüğü üzere WordPress beyaz sayfa hatası ve 404 hatası çözüm seçenekleri bunlardır. En çok eklenti ve temadan kaynaklanmakla birlikte WordPress eski sürüme sahip olduğunuz için de bu hatayı alırsınız. Bu sebeple yukarıda bahsetmiş olduğum tüm seçenekleri tek tek gözden geçirin, elbet birinden biri çözümünüz olacaktır.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.