Wordpress 301 Yönlendirmeleri | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 25

  • Nisan 12, 2018

  • 0

  • 1

WordPress 301 Yönlendirmeleri

Zaman zaman karşılşılan 404 hataları ve Webmaster Tools hataları insanı canından bezdirir. Bu 404 hatalarını nasıl yok edebiliriz? 404 hatalarının çözümü nedir?

Evet Google Webmaster Tools tarayıcı hatalarında gördüğümüz 404 hatalarını, wordpress 301 yönlendirmeleri ile farklı sayfalara yönlendirebiliriz. Böylelikle artık 404 hatası almazsınız.

301 yönlendirmesi, bilmeniz gereken en önemli konulardan biridir. 301 yönlendirmesi ile tüm 404 hatalarını çözebilirsiniz.

 

404 Hataları Niye Çıkar?

 

Google sayfalarınızı belirli aralıklarla indexler. Eğer siz de bu indexli sayfayı kaldırırsanız, silerseniz bu 404 hataları ile karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzden indexlenmiş sayfaları kaldırmanız önerilmez. İlk olarak sayfanın indexini kaldırtın ardından silin. Böylelikle hem hata almazsınız hem de SEO açısından zarar görmezsiniz.

Evet önemsiz gibi gözükse de 404 hataları SEO’nuzun zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden 404 hatası aldığınız zaman vakit kaybetmeden 301 yönlendirmesi ile başka sayfaya yönlendirin.

Webmaster Tools’da tarama hataları bölümüne girin ve hangi uzantıların 404 hatası aldığını öğrenin.

 

404 Hatalarının Çözümü

 

404 hatasının çözümü olarak en hızlı ve en pratik yöntem olan “Redirection” eklentisini öneririm. Muhteşem bir eklenti ve saniyeler içerisinde 301 yönlendirmesi yaparak 404 hatalarından kurtuluyorsunuz. WordPress eklentileri her derde deva olmaya devam ediyor gördüğünüz gibi.

Eklentiler > Yeni ekle diyerek “Redirection” eklentisini indirin ve etkinleştirin.

Daha sonra Araçlar > Redirection eklentisine tıklyarak ilgili bölüme geçelim. Eklenti ayarlarına girdikten sonra “Redirects” yazan yere tıklayalım.

Hemen üstünde yazan “Add New” butonuna basalım.

Source URL yazan bölüme 404 hatası aldığınız URL adresini yazın.

Target URL yazan bölüme de 404 hatasını yönlendireceğiniz sayfanın URL adresini yazın.

Group: Redirections olarak kalsın, burayı ellemeyin.

Ve Add Redirect butonuna basarak 301 yönlendirmesi işlemini tamamlıyoruz. Böylelikle artık 404 hatası diye bir derdimiz kalmadı. Tüm hatalı sayfalarınızı bu şekilde yönlendirerek bu hatalardan kurtulabilirsiniz.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.