Popüler
Home / SEO / Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?
ücretsiz ssl sertifikası kurulumu
ücretsiz ssl sertifikası kurulumu

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Artık SSL sertifikalarının ne denli önemli olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Web sitelerinizin güvenli gözükmesi için ve Google sıralamasında ilk sayfa hedefi koyanlar için SSL bir zorunluluktur. Ücretli ya da ücretsiz SSL sertifikası olması fark etmez, sitenizin güvenli gözükmesi için bir an evvel SSL sertifikası edinin. Pek çok host firması SSL sertifikalarını ücretsiz bir şekilde web sitenize tanımlıyor. Daha sonra sizde gerekli yönlendirmeleri yaparak güvenli sertifikaya kavuşmuş oluyorsunuz. Bugün sizlere ücretsiz Let’s Encrypt SSL sertifikası edinme yöntemini anlatacağız.

Peki SSL sertifikası nedir? SSL sertifikası kullanmanın temelde 3 faydası var. SSL sertifikası faydaları şunlardır:

Verileri şifreler

Siteniz güvenli olarak işaretlenir

Google sitenizi ciddiye alır ve sitenizi sever

 

Şimdi gelelim ücretsiz SSL sertifikası kurulumu işlemine. Oldukça basit olan bu yöntem sayesinde dilediğiniz kadar siteye SSL yükleyebileceksiniz.

UYARI: Bu yöntem ile sahip olacağınız SSL 90 günlüktür. 90 günün sonunda tekrar bu şekilde sertifikanızı ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz.

 

SSL Sertifikası Ücretsiz Nasıl Alınır?

Ücretsiz SSL sertifikası sahibi olmak için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya gidin.

https://www.sslforfree.com/

ücretsiz ssl
Buraya site adresinizi başında “http” olmadan girin. Site adresinizi girdikten sonra “Create Free SSL Certificate” butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi sayfa gelecek.

ücretsiz ssl

Automatic FTP Verification: Bu seçeneği seçerseniz, FTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz istenecek. Bu bilgileri girdikten sonra sertifikanız oluşturulacak. Oldukça güvenlidir, tereddüt etmeyin.

Manuel Verification: Bu seçeneği seçerseniz, size indirmeniz için 2 dosya verecek. Bu dosyaları .well-known klasörü içerisinde bulunan acme-challenge klasörüne atmanız istenecek. Bu 2 dosyayı attıktan sonra ücretsiz SSL sertifikanız oluşturulacak.

Manuel Verification (DNS): Size verilecek kayıtları DNS sunucunuza eklediğiniz takdirde SSL sertifikanız oluşturulacak.

Evet, gördüğünüz gibi 3 farklı seçenekten birini seçerek ücretsiz SSL sertifikası kurulumunu yapabilirsiniz.Biz manuel verification yolunu uygulayarak free SSL sahibi olmayı anlatacağız.

 

Manuel Verification Yöntemiyle Ücretsiz SSL Kurulumu

Bu yöntemi seçtikten sonra biraz aşağı indikten sonra “Manuel Verify Domain” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayın ve tekrar aşağı doğru inin.

ücretsiz ssl kurulumu

Gördüğünüz gibi 2 dosyayı indirmeniz isteniyor. Download File #1 ve Download File #2

Bu dosyalara tıklayarak bilgisayarınıza indirin. Daha sonra Cpanel ile Dosya Yöneticisine girin ve aşağıdaki adımları uygulayın.

“Public_html” klasörü içerisine “.well-known” isimli bir klasör oluşturun.

“.well-known” isimli klasörün içerisine “acme-challenge” isimli klasör oluşturun.

Bilgisayarımıza indirdiğimiz 2 dosyayı, “acme-challenge” klasörünün içerisine yükleyin.

İlgili dosyaları belirttiğim klasörün içine yükledikten sonra tekrar web siteyi açın ve aşağıda yazan “Download SSL Certificate” butonuna tıklayın. Bu butona tıkladıktan sonra sertifikanız oluşturulacak. Oluşturulan sertifikalar resimde gördüğünüz gibi olacak.

ücretsiz ssl sertifikası oluşturma

Buraya kadar geldikten sonra geriye tek bir işlem kaldı. Cpanel’ girin ve “SSL/TLS” sekmesine tıklayın. Burada ise “Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)” sekmesi altında yer alan “SSL Sitelerini Yönetin” kısmına tıklayın.

ücretsiz ssl sertifikası ekleme

Buraya girdikten sonra hangi alan adına sertifika yükleyecekseniz onu seçin ve oluşturulan sertifika kodlarını ilgili bölümlere sırasıyla yazın. Tüm işlemler bu kadar. Biraz uzun ve karışık gibi görünse de belli bir noktadan sonra hızlı hızlı ücretsiz SSL sertifikası üretebileceksiniz.

Daha sonra SSL sertifikanızı kurduktan sonra “Really Simple SSL” eklentisini yükleyin ve tüm http uzantılarını otomatik https’ye çevirin.

NOT: WordPress sitenizdeki http linkleri otomatik https’ye dönüştürmek için kullanmanız gereken “Really Simple SSL” eklentisi hakkında daha fazla bilgi almak için www.wpeklentileri.com/wordpress-ssl-kurulumu/ adresine gidip gerekli tüm kurulum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Rakip Analizli Backlink Çalışmaları

Backlink konusu tüm düyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın. Birçok kişi hazır backlink paketlerindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir