Popüler
Home / Google / Spam Trafiği Engelleme Yöntemleri
spam trafiği engelleme yöntemleri

Spam Trafiği Engelleme Yöntemleri

Şimdiye kadar eminiz birçok kişinin uğraştığı ve sonuç alamadığı konuların başında spam trafiği engelleme adımı geliyor. Hepimizin çoğunlukla yaşadığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki neden spam trafik geliyor? Bunun temelde 2 nedeni var. Şimdi bu nedenleri açıklayalım.

Spam (bot) trafiğin nedenlerinden ilki hiç şüphesiz rakiplerinizdir. Web sitenizle uğraşıyor ve sürekli ilgileniyorsunuz. Belli bir zaman sonra Google sıralamasında yükseliyor ve ziyaretçi sayınızı arttırıyorsunuz. Tam bu noktada rakipleriniz sizin web sitenize spam yani bot trafik göndermeye başlayabilir. Sitenize gelen bu bot ziyaretçiler, hemen çıkma oranınızı arttırarak negatif seoya sebep olur.

Hemen çıkma oranını düşürme adımlarını öğrenmek için www.wpeklentileri.com/analytics-hemen-cikma-oranini-dusurme-yollari/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Spam trafiğin bir diğer sebebi ise seo firmaları ya da seo çalışması yapan kişiler olabilir. Sürekli web sitenize spam trafik yollayarak “Bakın bizde seo sektöründeyiz, bizimle çalışabilirsiniz.” Şeklinde mesaj yollarlar. Spam trafiği incelediğiniz zaman hangi site üzerinden geldiğini göreceksiniz zaten. Birazdan gelen trafiği öğrenme adımlarından da bahsedeceğim.

 

Analytics İle Spam Trafiği Engelleme

Her ne sebeple olursa olsun spam trafik tehlikeli bir işlemdir. Google sıralama kaybına sebep olabilir. Sıralama kaybının yanı sıra Google Adsense için de oldukça tehlikeli bir işlemdir. Bunun için bu bot trafiği engellemek gerekir. Böylece “Spam trafik zararlı mı?” sorusununda cevabını kesin olarak vermiş olduk. Şimdi 2 kademeli olan spam trafiği engelleme adımlarına başlayabiliriz.

 

Gelen Bağlantının Tespiti

Spam trafiği engelleme işleminden önce ilk olarak spam trafiğe sebep olan bağlantıyı tespit etmemiz gerekiyor. Bunun içinde Google Analytics’i açın.

anaytics spam trafik nedenleri

Görselde de gördüğünüz gibi Edinme – Tüm Trafik – Yönlendirmeler sekmesine tıklayın.

analytics bot trafik kaynağı öğrenme

Belirttiğimiz adımları takip ettikten sonra görseldeki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada yer alan adresler içerisinde spam trafiğe neden olan siteleri görebilirsiniz. Spam trafiğe neden olan siteleri bulma işleminden sonra bu siteleri bir köşeye not edin. Şimdi spam trafiği engelleme işlemine geçebiliriz.

 

Google Analytics Spam Trafiği Engelleme İşlemi

Spam trafiğe sebep olan site ya da siteleri bulduktan sonra şimdi de bu spam trafiği engelleme adımına geçebiliriz. Bunun için Google Analytics hesabınıza giriş yapın. Daha sonra sol alt tarafta yer alan “Yönetici” sekmesine tıklayın.

analytics spam trafiği engelleme

Yönetici sekmesine tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada ise Görünüm başlığı altında bulunan “Filtreler” kısmına tıklayın. Daha sonra açılan sayfada “Filtre ekle” sekmesine tıklayın.

google analytics filtre uygulama

Google Analytics filtreleme işleminin son adımına geldik. Görselde gördüğünüz gibi bir ekran karşınıza gelecek. Burada filtre adı kısmına engellenecek sitenin adresini yazın. Filtre türünü ise “Özel” seçin. Filtre alanı bölümünü ise “Kampanya kaynağı” olarak işaretleyin. Filtre modeli kısmına da tekrar engellenecek site adresini girin.

Gelen bağlantıyı reddetme adımları bu kadar. Görüldüğü gibi gayet basit. Spam trafiği engelleme için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Böylelikle web sitenize gelen spam trafikten de kurtulmuş olursunuz. Google Analytics spam siteleri filtreleme işlemi sanıldığı kadar zor değil. Göstermiş olduğumuz adımları eksiksiz uyguladığınız takdirde spam trafikten kurtulacaksınız.

 

Htaccess İle Spam Trafiği Engelleme

Htaccess ile de spam trafiği engelleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey htaccess dosyanızı açın. Htaccess dosyanızı açtıktan sonra aşağıda vermiş olduğum kodu uygun bir yere ekleyin.

RewriteEngine on
# Options +FollowSymlinks #
RewriteCond %{HTTP_REFERER} iskalko\.ru [NC,OR] RewriteCond %{HTTP_REFERER} ilovevitaly\.ru
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ilovevitaly\.com
RewriteCond %{HTTP_REFERER} o-o-8-o-o\.ru
RewriteCond %{HTTP_REFERER} semalt.semalt\.com
RewriteCond %{HTTP_REFERER} cenoval\.ru
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ykecwqlixx\.ru
RewriteCond %{HTTP_REFERER} socialseet\.ru
RewriteCond %{HTTP_REFERER} semalt\.com

RewriteRule .* – [F]

 

Yukarıdaki kodun içerisine farklı siteleri de ekleyerek bu listeyi çoğaltabilirsiniz. Htaccess spam trafiği engelleme işlemi de bu kadar. Bundan sonra Analytics verilerinizi sık sık kontrol edin ve spam trafiğe sebep olan siteleri engelleyin.

 

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Hemen çıkma oranını düşürme yolları nelerdir

Analytics Hemen Çıkma Oranını Düşürme Yolları

Birçok webmasterın ortak problemlerinden biri de web sitelerinin hemen çıkma oranının yüksek olmasıdır. Çoğu zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!