Popüler
Home / SEO / SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

Sitenize yüklediğiniz resimlerin önemini biliyor musunuz? Bu resimler hem site hızınızı hem de Google sıralamanıza doğrudan etki eden en önemli faktördür.

Eğer WordPress sitenizde hiç resim optimizasyonu yapmıyorsanız, yükselmeyi unutun. Hem Google hem de Alexa sıralamasında hiçbir zaman istediğiniz yere gelemezsiniz. İşte resimlerin sıralamaya olan büyük etkisi bu.

Birçok kişi sitelerine resim yüklerken isimlendirmez, boyutlandırmaz. Bu hatalara düşmek SEO açısından çok büyük zarar verir. Bu yüzden SEO çalışmalarınında temelini oluşturan resim optimizasyonu konusu üzerinde duralım. Şimdi SEO uyumlu resim ekleme ve ayarları hakkında bilgiler verelim.

 

Resimlere İsim Verin

En büyük hataların başında yer alır isimsiz resimler. Örneğin sitenize adsız.jpg olarak yüklediğiniz resmin SEO açısından hiçbir önemi yoktur, çöptür. Bu yüzden konunuz ne ise ona uygun isim koyun. Mesela SEO hakkında yazı yazıyorsanız resminizin de ismi seo-hakkında-bilgiler.jpg olsun. Böylelikle Google görseller trafiğiniz de artmış olur.

Unutmayın, Google yalnızca yazıları incelemez aynı zamanda resimlerinizi de inceler. Bu yüzden resimlerin isimlerine çok dikkat etmelisiniz.

 

WordPress Resim Optimizasyonu Eklentisi

Sitenizde halihazırda yüklü resimleri sıkıştırmanız gerekli. Eğer resimler ilk başta yüklemediyseniz ve sisteminizde onlarca hatta yüzerce sıkıştırılmayı bekleyen resim varsa size önerebileceğim mükemmel bir WordPress eklentisi var. Bu eklenti, WP Smush.

Eklentiler > Yeni Ekle diyerek aramaya wp smush yazın. Ardından kurun ve etkinleştirin. Daha sonra panelinizden Ortam > Wp Smush bölümüne gidin ve resimlerinizi sıkıştırın. Hepsi bu kadar. Yalnız bu işlemi ziyaretçilerinizin az olduğu saatlerde yapın, siteniz yavaşlayabilir.

Birçok başarılı wordpress resim optimizasyon eklentisi mevcut. Bu wordpress eklentileri; CW Image Optimizer, EWWW Image Optimizer…

 

Resimleri Yüklemeden Önce Boyutlandırın

WordPress site hızlandırma yöntemlerinin en önemlisi olan resimlerinizi boyutlandırmayı unutmayın. Her tarayıcı resimleri aynı boyutta açmaz. Bu yüzden resimlerinizi yüklemeden önce standart bir boyutlandırma belirleyin.

Bu sebeple her resminiz belirli bir boyutta olsun. Aksi takdirde site hızınıza çok büyük zarar verir. Ufak ayrıntı olarak gözükse bile sayfanızda 10 resmin olduğunu düşünün ve her resmin gereksiz ekstradan 100px fazladan indirildiğini düşünün. Muazzam bir gereksiz indirme ortaya çıkacak ve bu da site hızınıza olumsuz etki edecek.

 

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

ücretsiz ssl sertifikası kurulumu

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Artık SSL sertifikalarının ne denli önemli olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Web sitelerinizin güvenli gözükmesi için ve …

One comment

  1. Wp smush kesinlikle çok güzel ve etkili bir eklenti. Tavsiye ederim resimleri çok iyi sıkıştırıyor ve site hızını arttırıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir