SEO Uyumlu Makale - Hit Dostu Makale Yazma Yöntemleri | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 27

  • Nisan 15, 2018

  • 1

  • 1

SEO Uyumlu Makale – Hit Dostu Makale Yazma Yöntemleri

Yazmış olduğunuz makalelerin Google’da ilk sayfada çıkmasını istiyorsanız aşağıda anlatacağım adımları tek tek incelemeniz gerekiyor.

Büyük uğraşlar ve emeklerle yazılan makaleler, Google’da istenilen yerde olmuyor. Bunun birçok nedeni var. Tabi bu nedenlerin birleştiği tek bir nokta var o da SEO uyumlu makale yazmak.

Sitenizin trafiğinin artmasını, içeriğinizin Google’da ilk sıralarda yer almasını istiyorsanız bütün yazıyı dikkatlice okumalısınız.

 

1- Anahtar Kelime Seçimi

Hiç kuşkusuz en önemli nokta budur. Hangi konuda yazacağınıza karar vermeden önce yazacağınız konunun trafiğini öğrenmekle işe başlayabilirsiniz.

Google’da hangi kelime ne kadar aratılmış önce bir buna bakalım. Anahtar kelime analizi yapan pek çok site, program var. Kimileri ücretli kimileri ücretsiz. Bu noktada size ücretsiz olan ve Google’ın parçası, “Google Adwords” önerebilirim. Kelime planlayıcı, anahtar kelime analizi için bu siteyi kullanabilirsiniz.

Google Adwords anahtar kelime planlayıcıya girdikten sonra aramaya yazmak istediğiniz konuyu yazın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Örneğin biz “WordPress eklentileri” kelimesini arattık. Gördüğünüz gibi aylık 100 ile 1000 arası aranması var. Bu şekilde yazacağınız konuların aranma hacmini sorgulayarak, hitap edeceğiniz kitleyi öğrenebilirsiniz.

 

2- İçeriğinizin Başlığı ve Meta Açıklaması

SEO uyumlu makale yazmanın altın kurallarından bir diğeri de içeriğinizin başlığı ve meta açıklaması.

Anahtar kelimenizi mutlaka başlıkta kullanmalısınız. Daha etkili bir sonuç için anahtar kelimeyi başlığın ilk sırasına yazmalısınız. Başlıklar 50 ile 70 karakter arasında olmalı.

Meta açıklamanızı da Yoast SEO ya da All in One SEO eklentilerini kullanarak yazabilirsiniz. Yoast SEO kullanımı hakkındaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Yoast SEO’yu kurduktan sonra Yazılar > Yazı Ekle diyerek hemen aşağıda yer alan “Kod Parçacığını Düzenle” sekmesine basarak meta açıklamanızı girebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi meta açıklaması kısmına konunuz ile alakalı 2-3 cümlelik yazı ekleyebilirsiniz. Focus keyword yazan yere de anahtar kelimenizi yazarak başlık, anahtar kelime ve meta açıklaması kısmını noktalayacaksınız.

Ayrıca “Analysis” bölümünden de doğru ve yanlış yaptıklarınızı görebilir ve ona göre düzeltmeler yapabilirsiniz.

 

3- URL Yapısı

SEO uyumlu makale yazmanın altın kurallarından bir diğeri de url adresiniz. Pek üstünde durulmasa da, önemsenmese de SEO’ya katkısı tartışılmaz.

Örneğin blabla,com/?p=123 olarak url adresinizin olması bir felakettir.Bu yüzden URL adresiniz konu başlığı şeklinde olmalı.

URL adresinizi değiştirmek için admin panelinizden Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sekmesine tıklayın.

Resimde de görüldüğü üzere url bağlantınızı yazı ismi olarak yapabilirsiniz. Ya da kategori ismi – yazı ismi şeklinde de yapabilirsiniz.

 

4- H Taglarını Kullanın

İçeriğinizdeki başlıklarda mutlaka H etiketleri kullanın. Sırasıyla H1- H2 – H3 şeklinde. SEO açısından son derece faydalı olan bu etiketlerin kullanılmasıyla farkı kısa zamanda görürsünüz.

 

5- Kaliteli ve Özgün İçerikler

Şimdiye kadar saydığımız her şey aslında 2. plandakiler olarak nitelendirebiliriz. Çünkü özgün içeriğiniz olmadıktan sonra yukarıda yazmış olduklarımı uygulasanız bile hiçbir sonuç alamazsınız.

İçerikleriniz alıntı, kopya olmamalı. Hepsi özgün ve kaliteli olmalı. Kaliteli olmalıdan kastımız, ziyaretçileriniz tarafından her şey net anlaşılmalı. Sırf yazmak için yazılmamalı, gereksiz sözcükler kullanılmamalı, cümle tekrarına düşmemeli.

İnsanların aradıklarına kesin çözüm sunan içerikler üretmelisiniz. Sizin makalenizi okuduktan sonra birdaha başka bir yerde aramamalı.

 

Unutulmaması Gerekenler

Kopya resimler kullanmayın. Bununla ilgili pek çok resim özgünleştirici siteler mevcut.

Makaleleriniz kısa olmamalı. En az 200 kelimelik yazılar yazmalısınız.

Resimlerinizi optimize etmeyi unutmayın. Siteyi yavaşlatan en önemli etkenlerden biri de fazla yer kaplayan resimlerdir. WordPress resim optimizasyonu hakkında yazmış olduğumuz yazıyı okuyarak bu dertten kurtulabilirsiniz.

Sitenizin mobil ve masaüstü hızlarının kötü derecelerde olmaması gerekir. Aksi halde ne kadar kaliteli ve SEO uyumlu yazarsanız yazın, Google’da ilk sayfalara gelemeyeceksiniz. WordPress site hızlandırma konusunda yazmış olduğumuz makaleyi okuyarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 1 yorum var
polat remzi Nisan 22, 2018 / 1:45 am

En ince detayına kadar yazmışsınız. Gerçekten tebrik ediyorum. İlk defa ne okuduğumu anladım 🙂 başarılar dilerim.