Sandbox Nedir? Nasıl Çıkılır? | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 49

  • Nisan 2, 2018

  • 0

  • 2

Sandbox Nedir? Nasıl Çıkılır?

Sandbox Hakkında Detaylı Bilgiler

 

Sandbox, ülkemizde bulunan internet sitelerinde en çok karşılaşan sorunlarından biridir. Sandbox filtreleme sistemidir. Ülkemizin site yöneticileri optimizasyon konusunda çok tez canlı olmasından dolayı ve profesyonellikten uzak çok ciddi backlink yüklemeleri ile gerçekleşen durumdur.

Bununla beraber Sandbox’tan kurtulmak çok zor bir iş ve süreçtir. Sandbox’a girmenin en çok duyulan nedenlerinden biri de Black Hat SEO ve çok sayıda backlink alınmasıdır. Bu yazımızda sizlere sandbox neden girilir, sandbox nedir, sandboxtan nasıl kurtulurum gibi konuları detaylı bir şekilde anlatacağız.

 

Sandbox Nedir?

 

Düşünülmeden, hızlıca arama motorunda sıra atlamak isteyenler çok ciddi, aşırı SEO çalışmaları ve illegal backlink çalışmaları yaptırmaktadır. Google’da bu durumdan nefret eder ve sitenizi Sandbox’a atarak filtreler. Yapılan hataların büyüklüğüne göre siteniz, arama motorunda sıra kaybeder ya da tahmin edemeyeceğiniz kadar arka sıralara atar.

İnternet siteniz bütün anahtar kelimelerinizde, konularınızda, site adresinizde inanılmaz bir şekilde çöküş yaşar. Sandbox’a girdiğiniz de yalnızca 1-2 anahtar kelimelerde değil bütün belirlediğiniz anahtar kelimelerde geriye düşer.

 

Web sitenin Sandbox’a Düştüğünü Nasıl Anlarız?

 

Biraz evvel söz ettiğimiz gibi Sanbox’a girdiğinizi anlamanın en bilindik belirtisi, tüm anahtar kelimelerinizde çok ciddi sıra kaybı yaşamanızdır. Eğer siteniz arama motoru sonuçlarında eski sıralarında değil ve çok arka sayfalardaysa bilin ki filtrelendiniz. Tabi bunun anlaşılması biraz karışık ve zor bir iştir. Sandbox’a düştüğünüzü anlamak için 2 yöntemi kullanarak rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Bu yöntemlerden ilki olarak sitenizin tittle’ı arama motorunda aranır. Eğer ki web siteniz 1.sırada çıkmıyorsa Sandbox’a düşmüşsünüz demektir. Tabi bu yöntem %100 doğru cevabı vermez. Sektörünüzün zorluğuna göre bu sıralama değişebilir. Örneğin film siteniz varsa haliyle rekabeti de yüksek bir sektör. Sizden önce daha otoriter siteler ilk sırada çıkabilir site başlığınızı olduğu gibi yazsanız bile. Bu yüzden bunu deneyip de kesin olarak konuşmamak gerek. O yüzden ikinci seçeneği de deneyerek kesin emin olabilirsiniz.

İkinci yönteme gelecek olursak, en mantıklı ve en etkili yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Sitenizin URL’sini arama motorunda aratın. Örneğin; http://www.benimsitem.com şeklinde arama yapın. Sitenizi arattıktan sonra eğer ilk sırada çıkmıyorsa geçmiş olsun Sandbox’a düştünüz.

Sandbox’a Niye Girilir?

 

Sandbox’a düşmenizin en büyük nedeni, bilinçsizce ve aceleci davranarak yaptırmış olduğunuz SEO çalışmalarıdır. İçeriklerinizde anahtar kelimelerinizi art arda sıralarsanız, meta açıklamanızı belirtilen limitler dışında yaparsanız, içerik başlıklarını da aynı şekilde gereksiz uzatırsanız eğer bunlar spam riskidir. Bunun dışında ardı ardına backlink çalışması yapmanız ya da planlı programlı hareket etmeden zamansız link çalışması yapmanız Sandbox’a düşmenizdeki en büyük etkenlerden biri.

Bir başka neden de Black Hat SEO denilen illegal SEO yapmanız. Böyle bir durumda çok fazla link çıkışı, gizli metinler, kopya içerikler gibi arama motorlarını kandırmaya yönelik hareketleriniz Sandbox’a düşmenize sebep olur.

Google bu yaptıklarınızı görerek, kullanıcılara yönelik hizmet vermediğinizi düşünür. Yaptığınız web sitenin amacı insanlara fayda sağlamaktan ziyade kendi menfaatinizin peşinde koştuğunuzu düşünür. Kullanıcı odaklı değil tamamen arama motorlarına yönelik çalışma yapmanız kesinlikle önerilmez.

 

Sanbox’tan Nasıl Çıkılır?

Pek çok filtrelerde görüldüğü gibi Sandbox’tan da çıkmak için Sandbox’a düşmenize sebep olan hataların tespit edilmesi ve yok edilmesi gerekir. İşte asıl problemde tam burada başlıyor. Çünkü hangi SEO çalışması ile Sandbox’a düştüğünüzü ve hangi link çıkışları ya da diğer nedenlerden düştüğünüzü bulmanız çok zor ve çok kapsamlı bir çalışma gerektirir.

Sitenizin arama motorlarında sıralamasının yükselmesi için yaptırdığınız SEO çalışmalarını bu seferde Sandbox’tan kurtulmak için yaptıracaksınız demektir. Eğer hata hiçbir şekilde tespit edilemiyorsa başka bir yöntem daha var.

Google botları sitenize en son ne zaman uğramış bunu öğrenin. Daha sonra o ziyaretten önceki yedeklerinize geri dönmelisiniz. Google mantığı çok çeşitli ve çok zekidir. Asla Google’ı kandıramazsınız. Aşırı SEO çalışmasının ardından Google sizi hemen Sandbox’a atmaz. Size yaptığınız bu yanlıştan dönmek için zaman tanır eğer bu yanlışınızı düzeltmezseniz işte o zaman tamamen filtreler.

Web sitenizi filtreden çıkarmanın en mantıklı yolu, web sitenizin minimum optimizasyona geri döndürülmesi ve o şekilde devam edilmesidir. Sitenizde gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra sitenizin eski filtresiz dönemine kavuşması için 2 yol izlemeniz gerekecek.

İlk olarak hiçbir şey yapmadan Google’ın sitenizde yaptığınız düzenlemeyi kendisinin fark etmesini beklemek. Google hatadan döndüğünüzü ve düzenlemeleri yaptığınızı gördüğü anda sizi Sandbox’tan çıkarır.

İkinci olarak yapmış olduğunuz düzenlemeleri bizzat Google’a bildirebilirsiniz. Google’a gönderdiğiniz bu yeniden değerlendirme isteği ile yapmış olduğunuz hataları, nasıl düzelttiğinizi belirtmeniz ve Sandbox’tan çıkmak için isteğinizi belirterek bu değerlendirme formunu göndermeniz gerekir.

 

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.