Popüler
Home / SEO / Paravan Blog Nedir, Nasıl Oluşturulur?
paravan blog oluşturma
paravan blog oluşturma

Paravan Blog Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Hemen hemen herkes web sitelerinin Google arama motorunda yükselmesi için birtakım seo çalışmaları yapar ya da yaptırır. Seo yöntemlerinin en etkilisi ve kısa vadede en fazla fayda sağlayan yöntemi ise paravan bloglardır. Birçok kişi paravan blog olayını yanlış anlıyor ve uygulamada bazı hatalar yapılıyor. Kaş yapayım derken göz çıkarma hadisesi işte tam olarak burada kendini gösteriyor. Google’da ilk sayfada çıkmak için oluşturulan bu paravan bloglar, yanlış uygulandığı takdirde çok olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

İşte tam bu noktada, doğru paravan blog oluşturma ve paravan blog kullanımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu yöntemleri harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde çok kısa süre içerisinde istediğiniz sonuca ulaşacaksınız.

Paravan blog nedir sorusuna gelecek olursak, bu tür blogların asıl amacı ana siteyi beslemektir. Oluşturduğunuz paravan bloglara da belli bir süre içerik ekledikten sonra ana sitenize link vererek asıl sitenizin otorite kazanması amaçlanır. Şimdi en doğru bir şekilde paravan blog oluşturma adımlarını ele alacağız.

 

Paravan Blog Nasıl Açılır?

Paravan blog nasıl açılır sorusunu yanıtlamadan önce karar vermeniz gereken bir durum var. Bu iş için bir bütçe ayıracak mısınız? Eğer belli bir bütçeniz varsa ücretli paravan blog oluşturabilirsiniz. Bunun yanında ücretsiz paravan blog oluşturma imkanına da sahipsiniz.

Ücretsiz paravan blog oluşturma için wordpress, blogger, tumblr gibi sağlayıcıları tercih edebilirsiniz. Bu sağlayıcılardan elde ettiğiniz bloglara düzenli içerik giriş yapmalısınız. 2-3 tane makale ekleyeyim sonrasında ana siteme link çıkayım gibi bir düşünceniz varsa bu düşünceden vazgeçin. Biraz önce bahsettiğimiz bu durum, tehlikeli seo taktikleri arasında yer alıyor.

Ücretli paravan blog oluşturma ise klasik olarak domain ve host alım işlemleri ile yeni bir web sitesi oluşturmayla yapılıyor. İlk olarak web sitenizle bağlantılı bir anahtar kelime belirleyin ve bu isimde alan adı satın alın. Bunun yanında web hostta satın almanız gerekecek elbet. Bu iki kriteri de sağladıktan sonra düzenli olarak içerik girişi yapın. Ana sitenizle nasıl ilgileniyorsanız, paravan sitelerinizle de aynı oranda ilgilenmelisiniz.

 

Paravan Blog Sistemi (PBN)

paravan blog sistemi
paravan blog sistemi

Daha çok PBN olarak bilinen Private Blog Network ile kusursuz bir seo çalışması yapabilirsiniz. Bu seo çalışmasının faydalı olabilmesi için bazı şartları da yerine getirmeniz gerekir. Günümüzde açılan bu blogların pek çoğu hatalı bir şekilde oluşturulmuş ve linklenmiştir. Özellikle link çıkışı yapacağınız zamanı çok iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Paravan blog oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar şunlardır:

 

Sürekli İçerik Girişi Yapın

Yapmanız ve dikkat etmeniz gereken en önemli konu aslında budur. Çoğu kişi paravan blogları oluşturuyor, 2-3 makale giriyor ve hemen ana sitesine link veriyor. Böyle bir taktik yok. Bu durum size asla bir şey kazandırmaz tam aksine sizden götürür. Bu sebeple ilk olarak sabırlı olmalısınız.

Kendi web sitenize devamlı, sürekli olarak içerik girdiğiniz gibi bu paravan bloglara da devamlı içerik girişi yapmalısınız. Bu sitelerin tamamen doğal gözükmesi lazım. Bu yüzden düzenli içerik girişi çok önemli bir konu.

Makalelerinizi yazarkende çok özenli bir şekilde yazın. Baştan savma içerikler hazırlamayın. Seo uyumlu makale yazmak istiyorsanız www.wpeklentileri.com/seo-uyumlu-makale-hit-dostu-yontemler/ başlığına bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Sitelerin IP’leri Aynı Olmamalı

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da budur. Asıl web sitenizle, paravan bloglarınızın IP’leri aynı olmamalı. Özellikle bu konuya dikkat etmelisiniz. Buradaki amacımız doğal görünmek. Bu yüzden paravan blogları da ana sitenizin IP’sini taşırsa bu durum doğal gözükmez.

 

5-6 İçerikten Sonra Link Vermeye Başlayın

Asıl üzerinde durulması gereken konuya geldik. Her ne olursa olsun yeni bir siteden, ana sitenize link çıkışı yapmaya kalkışmayın. İlk önce paravan blogarınızı besleyin, büyütün. Ufak ufak hit almaya başlayınca ve ortalama 5-6 içerikten sonra ana sitenize link verebilirsiniz. En doğal yöntem budur. Link verdikten sonra birdaha link vermek istiyorsanız en az yine 5-6 içerik girişi yaptıktan sonra link verebilirsiniz.

Paravan blogların doğal gözükmesi için bazı zamanlarda rakip sitelerinize de link verebilirsiniz.Unutmayın ki asıl amacımız doğal gözükmek.Bu yüzden arada sırada rakip sitelere de link vermek doğru olacaktır.

Backlink nedir ve nasıl link çıkışı yapılır diye aklınızda soru işaretleri varsa, www.wpeklentileri.com/backlink-nedir-zarari-ve-faydasi-var-mi/ adresine giderek nasıl link vereceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Temanızı Değiştirin

Altın kurallarımızdan olan “doğal gözükmek” için paravan bloglarınızda kullanacağınız temalar, asıl web sitenizdeki temadan farklı olmalı. Paravan blog çalışması etkili bir çalışmadır. Ancak, tüm kriterlere uymanız koşuluyla… Aksi halde Google tarafından çok ciddi cezalara maruz kalabilirsiniz. Doğal gözükmek için elinizden geleni yapmalısınız. Editörlerin isimleri, temalar gibi konulara dikkat etmenizde fayda var.

Paravan blog hizmeti veren birçok kişi var. Her sektörde ve işte olduğu gibi bu hizmeti veren kişilerinde birçoğu paravan blog olayına yeterince hakim değil. Paravan blog açmak için yeterli zamanınız yoksa elbette bu hizmetlerden satın alabilirsiniz. Ancak bu hizmeti veren kişilerin önceki çalışmalarını ve diğer müşterilerin yorumlarını almanızda son derece yararlı olacaktır.

Paravan blog oluşturduktan sonra ve bloglar hitlenmeye başladıktan sonra da içeriklerinizi girmeye devam edin. Nasıl olsa amacıma ulaştım diye içerik girişini sonlandırmayın. Ana sitenize link verdiğiniz zaman, sürekli olarak aynı linke çıkış vermeyin. Farklı içerikleri linkleyebilir ya da kategorileri, sayfaları da linkleyebilirsiniz.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Önceki yazımızda İç SEO Nedir? Nasıl yapılır? konusu hakkında bilgiler vermiştik. Şimdiki konumuz ise dış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!