İç SEO Nedir? Nasıl Yapılır? | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 51

  • Nisan 7, 2018

  • 0

  • 1

İç SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İç SEO Nedir? Nasıl Uygulanır?

İç SEO, web sitenizin iç optimizasyonunun yapılması anlamına gelir. İç SEO’nun amacından bahsedecek olursak, web sitenizin, içeriklerinizin arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirme işlemi olarak özetleyebiliriz.

Dış SEO kadar iç SEO’da oldukça önemlidir. Web sitenizin hızlı olması, içeriklerinizin SEO kriterlerine uygun hale getirilmesi, meta açıklaması girilmesi, anahtar kelimelerin doğru kullanımı gibi pek çok konuyu kapsar. İç SEO nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre şimdi de ne gibi faydaları ve neler yapılması gerektiğinden bahsedelim.

İç SEO uygun yapılırsa arama motorlarının botları sitenizi çok daha rahat ve hızlı tarayacaktır. Böylelikle arama motorları tarafından sevilen bir siteye sahip olacaksınız demek oluyor.

 

İç SEO Hizmeti Neleri Kapsar

 

Yazımızın başında birkaç özelliğini verdiğimiz İç SEO’nun detaylı tanımını ve yapılması gerekenleri sırayla yazarak işe başlayalım. İç SEO yapılması gerekenler şunlardır;

 

1- Anahtar Kelime

 

Web sitenizin arama motorlarında hangi kelimelerde ön plana çıkacağını belirlemeniz gerek. Eğer genel bir blogunuz varsa ve her konuda yazılar yazıyorsanız bile temel olarak 2-3 anahtar kelime üzerinde yoğunlaşmanız faydanıza olacaktır. Yazılarınızda bu anahtar kelimeleri kullanmanız, arama motoru sıralamalarında sizi ön sıralara taşıyacaktır.

 

2- Gerekli Eklentilerin Kurulması

 

Bir diğer önemli konuda, siteniz için uygun eklentilerin kullanılmasıdır. Bu çok önemli bir konudur. WordPress kullanıyorsanız SEO açısından ve anahtar kelime, site haritası, meta açıklamar gibi pek çok özellik barındıran YOAST SEO veya All in SEO eklentilerinden biri kurmanız çok büyük katkı sağlayacaktır. Bunun dışında etiketler, linklemeler, pagespeed gibi birçok yararlı eklentilerinde kurulması gerekir.

 

3- Site Haritası Oluşturun

Eğer site haritanız yoksa 1-0 yenik başlarsınız. Çünkü arama motorları düzeni sever ve site haritasına sahip siteleri çok daha hızlı indexler. Böylelikle arama motoru dostu bir siteniz olmuş olur. Site haritası ekleme çok önemli bir konu asla es geçmeyin. Oluşturduğunuz site haritasını Google Webmaster Tools’da belirtmeyi unutmayın.

 

4- H Etiketleri Kullanımı

 

Arama motorlarının en çok önem verdiği konuların başında gelir. Ancak günümüzde yer alan temalar pek buna uyumlu olmasa da sizler bu konuyu es geçmemelisiniz. Bir yazınızda/makaleniz en fazla 3 H2 etiketi, 4 H3, H4, H5 ve H6 etiketi kullanabilirsiniz. Bunlar maksimum değerlerdir 1 tane de kullansanız problem değil. Ancak H2 etiketi kullanıp direkt H5 etiketi kullanamazsınız, sıralamaya uyun. H etiketi kullanımı hakkında detaylı bilgileri ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

 

5- Temanız Mobil Uyumlu Olmalı

 

Temanız mobil uyumlu değilse acilen silin ya yeni tema üzerinden devam edin ya da mobil uyumlu hale getirin. Günümüzde web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların neredeyse yarısı mobil cihazlar üzerinden bağlanıyor. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse %50’lik kesimi direkt sitenizden uzak tutuyorsunuz demek. Bu konuya acil olarak çözüm bulmalısınız.

 

6- İç Linkleme

 

İç linklemenin önemi konusunda destan yazsak yine az kalır. Bu son derece önemli bir konu. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, sitenizde daha fazla vakit geçirmelerini iç linkleme sayesinde sağlayabilirsiniz.

Böylelikle sitenizde daha uzun süre kalacaklarından dolayı arama motorları tarafından daha çok değer verileceksiniz. Örneğin benim yaptığım gibi İç SEO hakkında bir yazı hazırlıyorsunuz diyelim, bu makalenin içerisinde Dış SEO ile ilgili daha önceden yazmış olduğunuz yazınızın linkini koyarak ziyaretçilerinizi bu konudan diğer konuya yönlendirebilirsiniz. İç linkleme konusu hakkında yazmış olduğumuz yazıyı mutlaka okumalısınız.

 

7- İçeriklerin Önemi

 

Yazmış olduğunuz yazı/makaleler %100 özgün ve kaliteli olmalı. Gereksiz ve fazla anahtar kelime, etiket kullanılmamalı. H etiketleri yerinde kullanılmalı. Her gün düzenli içerik girmelisiniz gibi birçok noktaya dikkat etmelisiniz. Her şeyin başı içerik. İçerikleriniz ne kadar özgün ve kaliteli olursa arama motorlarında da o kadar hızlı yükselirsiniz.

İç SEO’nun öneminden yeteri kadar bahsettik. Bu 7 noktaya özen gösterirseniz çok kısa zamanda karşılığını alırsınız. Böylelikle İç SEO nasıl yapılır konusunu da bitirmiş olduk.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.