Google'da İlk Sayfada Çıkmak | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 66

  • Nisan 8, 2018

  • 2

  • 1

Google’da İlk Sayfada Çıkmak

Google’da Yükselin!

 

 

Herkes Google’da ilk sayfada çıkmak ister. Peki ilk sayfada çıkmak ne kadar kolay? Neler yapmak gerekir? İşte bu yazımızda Google’da yükselme konusunu ele alıp sizlere bilgiler aktaracağız. Google’da ilk sayfada olmanın avantajlarını anlatmaya gerek yok sanırım. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerde ilk sayfada çıkarak ziyaretçi sayınızı çok ciddi oranda arttırırsınız. Ziyaretçi sayınızın artmasına paralel olarak Google Adsense geliriniz de artacak. Başlayabiliriz…

 

 

Google Neye Göre Siteleri İlk Sayfaya Alıyor?

Google’da ilk sırada çıkmanın yolu birçok kritere bağlıdır. Google bu konuda tam 200 kritere bakıyor. Her bir kriter aynı öneme sahip olmasa da önemli olan birkaç kriter dışındakileri de yerine getirirseniz size ekstra puan sağlar. Şimdi bakalım Google’da ilk sırada çıkmak için bizden neler yapmamızı istiyor.

 

 

1- Site Hızı

Google’da ilk sırada yer almak istiyorsanız olmazsa olmazlardan olan site hızınızı maksimuma çıkarmanız gerekecek. Çünkü o bahsettiğimiz 200 kriter arasında en önemlisi diyebileceğimiz site hızı konusu Google’ın asla taviz vermediği konulardan ilki. Bu yüzden kullanıcı deneyimini arttırmak için bu kriteri dikkate alın. Mevcut sunucu kapasitenizi kontrol edin, gereksiz eklentilerden kurtulun, İç SEO çalışması ile hızlandırma çalışması yapın.

 

İçerikleriniz mükemmel olsun, her biri özgün, kaliteli ve %100 SEO’ya uygun olsun; eğer site açılış ve sayfa geçişleriniz yavaşsa Google’da ilk sırada çıkmak artık hayal. Hız konusunun ne kadar önemli olduğunu anladıysak diğer maddemize geçebiliriz.

 

 

2- İç SEO’nun Önemi

 

 

Evet SEO hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, bunun üzerinde çok durmalıyız. Site içi optimizasyonu sağlamak için güzel ve etkili bir SEO yaptırmalı ve belirlediğimiz anahtar kelimelerin üzerine yoğunlaşmalıyız.

 

Eğer Google’da ilk sayfada nasıl çıkılır diye soruyorsanız bu SEO konusunun üzerine titremeniz gerekiyor.

 

 

3- Anahtar Kelime Seçimi ve Gerekli Çalışmalar

 

 

En önemli bir diğer noktada anahtar kelimesi seçimi konusudur. Siteniz hangi sektöre hitap ediyorsa ona uygun anahtar kelimeler seçmeniz ve bu anahtar kelimenin de alan adınızda geçmesi de önem arz ediyor.

Örneğin film siteniz varsa site adınız filmizleblabla,com şeklinde olursa ekstra avantaj sağlayacaktır. Görüldüğü üzere film izle anahtar kelimesi alan adınızda da geçiyor ve böylelikle rakiplerinize göre 1 adım öndesiniz.

 

Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimenin üzerine yoğunlaşmalısıız. İçeriklerinizi oluştururken gerekli meta açıklaması ve anahtar kelimelerinizi yerleştirmelisiniz. Bunun yanında uygun etiketleri de ekleyerek ve iç linkleride ayarlayarak kusursuz bir optimizasyon sağlamış olursunuz.

 

 

4- İçeriklerin Önemi

 

 

Google’da ilk sıralarda çıkmak için bir diğer önemli konuda içeriklerinizdir. Tüm içerikleriniz tamamen özgün, kopya içerik olmamalı, kaliteli ve noktalama işaretleri düzgün kullanılmalı. Bu şartları yerine getirdikten sonra kusursuz bir içeriği sahip olacaksınız.

 

Kopya içerikler ile kesinlikle Google’da ilk sırada yer alamazsınız. Bu yüzden sizin yazdığınız özgün içerikler girilmeli.

İçeriklerinizin devamlılığı da son derece önemlidir. 1 hafta içerik paylaşıp 1 hafta paylaşmazsanız Google’da ilk sırada yer almak hayalini unutun. Çünkü Google devamlılık ister. Düzenli olarak içerik paylaşmalısınız.

İçeriklerinizin uzunluğu da çok önemli bir konu. Google istatistiklerine göre belirlenmiş olan anahtar kelimelerde ilk 10 sırada yer alan sitelerin içeriklerinin ortalama uzunluğu 2 bin kelime ve üzeri. Gördüğünüz gibi içeriklerinizin uzunluğu son derece önemli. Tabi içeriğinizi uzun göstermek için gereksiz cümle kurmaktan kaçının. Son derece doyurucu bir yazı olmalı. Aklınızdan çıkarmayın, ziyaretçilerin sayfanızda ne kadar süre kaldığı önemli bu noktada o yüzden kaliteli içerikler üretin.

Sayfa içi link verme konusuna önem verin. Mevcut konunuzdan başka konulara ziyaretçileri aktararak, sitede kalma sürelerini arttırmış olacaksınız ve böylelikle Google’ın gözüne gireceksiniz. Bu da Google’da ilk sıraya çıkma konusunda size yardımcı olacak.

 

 

5- Dış SEO’nun Önemi

Yukarıda İç SEO’nun öneminden bahsettik. İç SEO kadar önemli olan bir diğer konuda dış SEO’dur. Dış SEO hakkında yazmış olduğumuz yazıya ulaşabilirsiniz. Yinede yüzeysel bir anlatımla üstünden geçelim bu konunun.

Dış SEO’nun amacı, web sitenizi diğer sitelerde tanıtımını sağlamak. Bu verilen linkler ile ya da tanıtım yazılarıyla sağlanır. Bu backlink ve tanıtım yazıları hakkında yazdığımız yazıları mutlaka okumalısınız. Son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Aşırı backlink alımından uzak durmalısınız ve kaliteli sitelere link vermelisiniz. Böylelikle popülariteniz artarak arama motorları tarafından tanınacaksınız.

 

 

Özetle

 

 

Google’da ilk sayfada çıkmak elbette kolay değil. Bunun için sabırlı olmalısınız. Tekrar ediyorum sabredin. Hemen domain ve host alıp 2 makale girerek “Niye Google’da ilk sayfada çıkamıyorum” demeyin. Bu işler böyle yürümüyor. Google tarafından belirlenmiş 200 kriterden en önemlilerinden bahsettik. Çalışmalarınızı sürdürün ve sabırla bekleyin.

 

Google’da ilk sıraya yükselmek zordur ancak imkansız değil. Pes etmeden, sabırla Google kriterlerini yerine getirmelisiniz.

 

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 2 yorum var
cengiz Mayıs 5, 2018 / 11:31 pm

Makalenin uzunluğu gerçekten çok önemli. 300 400 kelimelik makaleyle ilk sıraya oturulacağını hiç sanmıyorum bu yüzden ne kadar uzun olursa o kadar faydalı olacağı kanısındayım

halil Mayıs 6, 2018 / 8:28 pm

kaliteli backlinklerin çok faydası var. milyonluk aranma hacmindeki keywordde ilk 10 içindeyim. zamanla backlink alımına devam ederek ufak ufak daha yükselirim