Popüler
Home / Google / Google Webmaster Tools Url Ekleme

Google Webmaster Tools Url Ekleme

  Google Webmaster Tools nedir? Webmaster tools ile web sitenizi Google’a tanıtabilir, site haritası yükleyebilir, içeriklerinizi manuel olarak Google’a ekletebilir, tarama hatalarını görebilirsiniz. Google Webmaster Tools sayısız hizmet sunuyor. Yeni bir siteniz varsa ilk işiniz Webmaster toolsa kayıt olmak olsun. Webmaster tools url ekleme yöntemi ile web sitelerinizi Google’a kaydedebilirsiniz. Bu sayede birçok işlemi buradan takip edebilir ve işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

  Webmaster tools yani Google Search Console, bizlere tüm kolaylıkları sunuyor. Ee bu nimetlerden de yararlanmak lazım.

 

Google Webmaster Tools Nasıl Kayıt Olunur?

  Öncelikle yapmanız gereken bu linke tıklayarak sağ üst köşede bulunan “Oturum aç” sekmesine tıklayın. Tabi belirtelim ilk olarak Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Daha sonra aşağıda resimde göstermiş olduğum gibi “Özellik Ekle” butonuna basıyoruz.

  Özellik ekle dedikten sonra karşımıza bir bölüm çıkacak. Bu alana site adresimizi yazıyoruz ve ekle diyoruz. Bu sayede webmaster tools url ekleme işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

  Ekle dedikten sonra sitenizi eklediniz, artık Webmaster tools url ekleme işiniz tamamlandı. Burada çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Örneğin site haritanızı gönderebilir, robots.txt dosyanızı Google’a tanıtabilirsiniz. Şimdi bunlardan bahsedelim.

 

Webmaster Tools Site Haritası Ekleme

  En önemli konulardan biri de site haritanızı oluşturmak ve daha sonra webmaster toolsa eklemek. Mevcut site haritanızı Google’a tanıtmak için şu adımları izlemeniz gerekiyor. Webmaster toolsa eklediğiniz siteye girin. Hemen aşağıda site haritaları bölümü göreceksiniz oraya tıklayın. Ya da soldaki menüden Tarama > Site haritaları yolunu izleyerekte ulaşabilirsiniz.

Bu kısımda sağ üst köşede bulunan “Site haritası ekleme/test etme” bölümüne basın.

Webmaster tools url ekleme adımından sonra yapmanız gereken en önemli şey ise site haritasını oluşturmaktır. Site haritası ekleme/test etme butonuna bastıktan sonra site haritanızın uzantısını oraya ekleyin. Yalnız komple url yazmayın siteadresiniz.com/sitemap.xml şeklindeyse site adresiniz, o bölüme sadece sitemap.xml yazın. Yazdıktan sonra gönder deyin ve site adresiniz Google’a gönderildi. Artık indexleme işlemleri çok daha hızlı ve düzenli olacak. Site haritanızın dizine eklenmesi genelde 1-2 saat içerisinde gerçekleşiyor, yoğunluğa göre süre değişebilir.

  Site haritası ekleme için Yoast SEO eklentisini kullanmanızı tavsiye ederiz. Ya da bunun dışında çeşitli site haritası eklentisi de mevcut, tercih sizin.

  Dikkat etmeniz gereken tek bir nokta var. O da site haritası eklerken html olmamalı, site haritanız xml biçiminde olmalı. Aksi halde Google kabul etmez.

Ayrıca Yoast SEO ile site haritanızı açarken 404 hatası veriyorsa, admin panelinden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesine girin ve hiçbir ayarı değiştirmeden sayfayı kaydedip çıkın. Böylelikle her şey normale dönecek.

 

Robots.txt Tanıtma

Pek çok kişinin ya haberi olmaz ya da ilgilenmez, üşenir robots.txt dosyası oluşturmaya. Halbuki son derece önemlidir.

  Robots.txt dosyası ile Google’ın hangi sayfalarınızı indexlemesini istiyorsanız belirtebilirsiniz aynı şekilde indexlemesini istemediğiniz sayfaları da belirtebilirsiniz. Site haritanızın yolunu da yine aynı şekilde belirtebilirsiniz.

  Webmaster Tools’da robots.txt dosyanızı Google’a göndermek için şu adımları uygulayın.

  Webmaster Tools’da solda bulunan Tarama > Robots.txt test aracı sekmesine tıklayın.

  Önceden oluşturup sunucunuza attığınız robots.txt dosyası karşınıza çıkacak. Bir değişiklik yaptıktan sonra hemen aşağıda gönder butonunu göreceksiniz. Gönder dedikten sonra 3. seçenek olan ” Google’dan güncelleme yapmasını isteyin” seçeneğini seçin. Hepsi bu kadar. Değiştirmiş olduğunuz robots.txt dosyası Google’a gönderildi ve yaklaşık 1 dakika içerisinde değişikliğiniz gerçekleşecek.

 

Google Gibi Getir

  Google gibi getir hizmetini kullanarak paylaşmış olduğunuz içeriği indexlenmesi için hemen Google’a gönderebilirsiniz. Böylelikle paylaştığınız içeriğin Google’da çıkması için saatlerce hatta yeni açılan siteler için günlerce beklemenize gerek kalmaz.

  Birçok kişi “Google gibi getir” hizmetinin zararlarından bahseder. Halbuki böyle bir şey yok. Google size aylık 400 manuel olarak indexleme hakkı veriyor. Siz de hakkınız olan bu hizmeti kullanıyorsunuz.

  Şimdi anlatalım bakalım nasıl Google getir ile sayfalarınızı anında Google’da sıralamaya sokacağınız. (Google’da ilk sayfada çıkmak için www.wpeklentileri.com/googleda-ilk-sayfada-cikmak/ detaylı hazırladığımız yazıyı okumalısınız.)

  İlk olarak Webmaster Tools’a girip soldaki panelden Tarama > Google gibi getir sekmesine tıklayın.

  Daha sonra indexlenmesini istediğiniz uzantıyı oraya yazın. Yalnız komple site adresini yazmayın orada gördüğünüz gibi / dan sonra gelen uzantıyı yazın.

  Uzantıyı yazıp getir dedikten sonra hemen aşağıda “dizine eklenme isteği gönder” butonu göreceksiniz. Ona basın ve işlemi tamamlayın. Artık sayfanızı indexlenmesi için Google’a gönderdiniz. Kısa süre içerisinde indexlenecektir.

Google Webmaster Tools url ekleme ve diğer işlemlerden en önemlilerini gösterdik. Bunların dışında spam kontrol, sitenize bağlantılar gibi çeşitli konuları da webmaster tools aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

spam trafiği engelleme yöntemleri

Spam Trafiği Engelleme Yöntemleri

Şimdiye kadar eminiz birçok kişinin uğraştığı ve sonuç alamadığı konuların başında spam trafiği engelleme adımı …

One comment

  1. Searc Console’un 404lerinden bıktım yahu. Hiçbir şey yapmasam bile her hafta 20 tane 404 çıkarıyor. Yönlendirmekten bıktım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!