Google News Nedir? Başvurmadan Önce Yapılması Gerekenler | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
 • 48 içerik
 • 6 kategori
 • 29 yorum
 • Berkan Yıldırım

 • 80

 • Mart 30, 2018

 • 2

 • 1

Google News Nedir? Başvurmadan Önce Yapılması Gerekenler

Google News Nedir? Avantajları Nelerdir? Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

 

Ülkemizde haber sitelerindeki rekabetin artması ve her sitenin sıralamada daha da önde olmak için çeşitli SEO çalışmaları yaptırıyor. Bu büyük yaygınlaşma ile birlikte Google News başvuru konusu da önemini arttırıyor. Google News’in sayısız avantajının olmasıyla beraber birçok haber sektörü News’e girebilmek için hummalı bir çalışma yapıyor. Çok iyi hazırlanmak gerekiyor çünkü Google News ret cevabı alırsanız bir sonraki başvurunuzu 60 gün sonra yapmak zorunda kalacaksınız.

Google News nedir sorusunun cevabına gelecek olursak, Google News, Google aramalarında ilk sıralarda çıkmanıza fırsat veren bir sistemdir. Google’da yer alan haberler kısmında paylaştığınız içeriğin özgünlüğü ve kalitesine göre çeşitli sıralarda çıkabilirsiniz. Şimdi size Google News avantajları konusu hakkında bilgiler verelim.

 

Google News Avantajları

 

1- Google News ile habercilik sektöründe rakibinizin her zaman 6 – 7 adım önde olacaksınız.

2- Arama motorlarından sitenize çok ciddi bir hit artışı kazandırır.

3- Düzgün yerleştirilmiş Google Adsense ile gelirlerinizde çok ciddi artışlar yaşanır.

4- Birçok kurum ve firmadan reklam teklifi almanız kolaylaşır.

5- İçeriklerinizin index alması çok kısa bir süreye düşer.

6- Alexa dünya ve ülke sıralamasında ciddi düşüşler yaşarsınız.

7- Google’ın VIP kategorisindeki siteler içerisinde bulunursunuz.

8- Google tarafından ceza alma olasılığınızda azalır.

9- Çok kısa bir süre içerisinde marka olabilirsiniz.

 

 

Google News Hazırlık Aşamaları

 

 • Temanın Önemi

 

News için önemli bir nokta da temanızdır. Temanız olabildiğince sade ve göze hitap ediyor olması gerekir. Kategoriler kolay ulaşılabilir ve göz önünde olmalıdır.

 

 • Özgün İçerikler

Google’ın asla taviz vermediği konu kopya içeriklerdir. Bu bakımdan web sitenizde bulunan bütün içerikler/haberler/makaleler özgün olmalı, kopya içerik olmamalı. Aksi halde News’i ve Google Adsense’i unutun.

 

 • Haber Kategorileri

 

İnternet sitenizde açıklayıcı içerikler olmamalı. Örneğin kripto paralar, sağlık haberleri gibi… Daha çok bilgilendirici ve haber niteliği taşıyan içerikler olmalı. News’e başvururken eğer bu tarzda kategorileriniz varsa bu kategorileri News’e eklemeyin. Ekleseniz de kabul edilmez zaten.

 

 • Köşe Yazarları

 

Genellikle atlanan konulardan biri de köşe yazarları kısmıdır. Çünkü kullanıcılar köşe yazarlarına dikkat etmeden başvurmakta ve anında reddedilmekteler. Köşe yazarları çok önemlidir. Sitenizde en az 3 adet GERÇEK köşe yazarı olmak zorunda. Bu köşe yazarlarının telefonu, mail adresi ve resimleri olmalı. Mail adresi de sitenizi uzantısı şeklinde olmalı. Örneğin, adsoyad@siteniz.com

Sitenizdeki içerikler tüm köşe yazarları tarafından paylaşılmalı. Ayrıca Ana sayfanızda köşe yazarları bölümü mutlaka olmalı.

 

 • Künye ve İletişim Sayfaları

 

En önemli bir diğer konuda web sitenizde footer kısmında künye ve iletişim gibi bölümlerinizin olması gerekir. Künye sayfasında detaylı bilgiler olmalı;

1-  İmtiyaz sahibi

2-  Genel Yayın Yönetmeni

3- Editörleriniz ve Mail Adresleri

4- Gece Editörleri

5- Reklam Sorumlunuz

6- Kullandığınız Yazılım Hakkında Bilgi

7- Adres ve Telefon Numaralarınız

8- Hukuk Sorumlunuz

9- Mali Müşavir Bilgileri

10- Yayın İlkeleri ve Gizlilik Politikası Sayfalarınız Olmalı

11- Varsa Abone Olduğunuz Ajanslar

12- Host ve Domain Sağlayıcılarınızın Bilgileri

 

 

Görüldüğü gibi zahmetli bir iştir Google News başvuru hazırlığı. Tüm bilgiler gerçek ve eksiksiz olmalı aksi halde reddedilirsiniz.

 

 • İçeriklerinizin Devamlılığı

 

Eğer 3 gün haber paylaşıp 2 gün paylaşmazsanız News’den olumlu bir cevap alamazsınız. Bu yüzden her gün sürekli olarak haber mantığında içerikler paylaşılmalı.

 

 

Görüldüğü üzere başvurudan önce hazırlık aşamaları bu şekilde. Google News’e başvurmadan önce yapılması gerekenler bunlar ve içerik paylaşmaya başladıktan sonra en az 2-3 ay geçtikten sonra başvurmanızı öneririz. Unutmayın Google News’den ret cevabı yerseniz birdahaki başvurunuz 60 gün sonra olacak bunu unutmayın. O yüzden eksiksiz olarak hazırlanın.

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 2 yorum var
samet Mayıs 3, 2018 / 8:39 pm

Merhaba, bir haber sitem var siz news danışmanlığı yapıyor musunuz? İlk denememde ret yedim bu sefer newse girmem gerek. Yardımcı olursanız sevinirim.

atilla Mayıs 4, 2018 / 5:42 pm

Şu news konusunda bir türlü yüzüm gülmedi arkadaş. 2 defa başvurdum yine reddedildi. İşin yoksa 60 gün daha bekle. Bu noktadan sonra dediklerinizi harfiyen uygulayacağım, sonuç aldığımda yazarım.