Google News Kaydı Nasıl Yapılır? | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 69

  • Mart 30, 2018

  • 0

  • Beğen

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Google News’in değeri ve önemi kesinlikle tartışmaya açık bir konu değil. Google News avantajları ve gerekli olan tüm bilgileri önceki makalemizde açıkladık. Google News’de yer alan haberler ile gündemi çok daha hızlı takip edebilir ve sitenizi sıralamalarda üst sıralara çıkarabilirsiniz.

Böylelikle en büyük SEO çalışması Google News ile sağlanır desek yanlış olmaz. Hem kısa index süresi, hem Google VIP statüsünde olmanız hem yükselen hit sayınız ile hiçbir SEO çalışması bu kadar avantajı tek seferde size sunmaz. O yüzden Google News’e önem vermelisiniz.

Şimdi size Google News kaydı nasıl yapılır onu adım adım açıklayacağız.

 

Google News Başvuru Adımları

İlk olarak Google Webmaster Tools’a girip sitenizi tanıtmanız ve site haritanızı göndermeniz gerekiyor. Bilinçli bir kullanıcıysanız zaten bunları siteyi ilk aldığınız zaman yapmış olmanız gerek. Daha sonra Google News sayfasına gidin ve sonraki adımları geçerek en son bizim için önemli olan bilgiler bölümüne ulaşın.

Burada Google News kaydı yapmak istediğiniz siteyi seçmeniz ve sağ tarafta yazan “Haberler dizinine eklenme isteğinde bulunun” seçeneğine tıklayın. Daha sonra karşınıza böyle bir sayfa çıkacak;

Bu noktada çok dikkatli ilerleyin.

1- Haber siteniz hakkında olan bölüme, siteniz ile alakalı kısa bir tanıtım yazısı yazın.

2- Kaynak URL’si site adresinizi yazın. Yalnız SSL varsa eğer https olarak yazdığınıza emin olun.

3- Kaynak adı kısmına ise haberler bölümünde hangi isimle çıkacağınızı yazın.

4- Geri kalan şehir ülke gibi yerleri zaten yaparsınız.

5- Şimdi en önemli noktaya geldik buraya çok dikkat edin. Google Haberler bölümüne ilişkin bilgiler bölümünde kategorilerinizi tek tek tanıtmanız gerekiyor. Her kategorinizi buraya ekleyin. Bir kategoriyi ekledikten sonra altta yazan “Daha fazla bölüm ekle” kısmına tıklayarak diğer kategorilerinizi de ekleyebilirsiniz.

 

 

Her şey bu kadar. Bundan sonra Google News kaydınızın onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek kalıyor. Dediğim gibi News kaydı yapmadan önce, bundan önceki makalemizde yazan Google News hazırlıklarını konu alan makalemizi okuyabilir daha sonra başvurabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin. Bu arada unutmayın, News başvurunuz reddedilirse birdaha başvuru için 60 gün beklemek zorunda kalacaksınız.

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.