Popüler
Home / Google / Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir – Kayıt Olma

Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir – Kayıt Olma

Google Analytics nedir sorusunun cevabı şöyle verebilir, Analytics ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını, hangi sayfalara girdiklerini, sitenize ne ile bağlandığı, arama motoruyla mı, direkt mi yoksa sosyal medyadan mı geldiler gibi birçok ayrıntıyı izleyebilirsiniz.

 

İnternet siteniz varsa Google Analytics’e kayıt olmak zorundasınız diyebiliriz. Tüm bunların dışında hemen çıkma oranı, oturum süresi ve kaç kişi sitenize bağlanmış gibi birçok ayrıntıya daha ulaşabilirsiniz.

 

Genel bir tanım yaptıktan sonra tüm merak edilen soruları cevaplayalım. Peki nedir bu en çok merak edilen sorular?

 

Google Analytics kodu nasıl oluşturulur ve Google Anaytics kodu nereye eklenir.

En önemli 2 nokta bunlar. Bunların haricinde yine pek çok noktaya değineceğiz.

 

Google Analytics Nasıl Kayıt Olunur?

Öncelikle belirtelim ki bir Gmail hesabınızın olması gerekli. Kısaca Google ile alakalı her işleminiz için Gmail hesabı gerekli. Bu yüzden bir hesap edinin.

Ardından Google Analytics sayfasına girin. Zaten hemen karşınıza “Google Analytics’i kullanmaya başlayın – Kaydolun” bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklıyoruz.

Karşınıza gerekli üyelik alanlarını doldurmak için bir form çıkacak. Resimde gösterdiğim gibi yapın.

Web site adresinizi girerken bir noktaya dikkat edin. Eğer SSL sahibiyseniz “http” olarak değil “https” olarak seçin.

Ardından site adresinizi yazarsınız. Sektör ve saat dilimini de yazdıktan sonra kullanım sözleşmesini kabul ederek üyelik işleminizi bitirin. Üye olduktan sonra sitenize eklemek için Analytics kodu verecek. Bu kodu aşağıda bahsettiğim şekilde sitenize ekelrsiniz.

Google Analytics Kodu Nasıl Oluşturulur?

Google Analytics hesabınıza girin. Sol altta yer alan “Yönetici” kısmına tıklayın.

Karşınıza Hesap, mülk ve görünüm kategorileri gözükecek. Mülk kategorisi altında “İzleme Bilgileri” kısmına tıklayın. Ve hemen altında beliren “İzleme Kodu” bölümüne tıklayın.

Karşınıza bir sayfa açılacak ve Global Site Etiketi yazan başlığın altında bir kod göreceksiniz. O kod sizin Analytics kodunuz. Hepsi bu kadar.

 

Google Analytics Kodu Nereye Eklenir?

En çok merak edilen konudur diyebiliriz. WordPress Analytics kodu nereye eklenir? Bunun için 2 yöntem var. İlki, eğer temanıza özgü bir panel varsa çoğu yazılımcı Analytics kodu eklemeniz için bir alan yapar. Buraya kodu ekleyebilirsiniz.

İkinci yöntem ise FTP hesabınızla giriş yapın. Public html > wp-content > themes > (kullandığınız tema) bölümünde bulunan header.php dosyasını açın ve </head> etiketinden bir önceki satıra Analytics kodunuzu yapıştırın. Daha sonra kaydedin ve dosyayı FTP ile aynı yere yollayın. Hepsi bu kadar.

 

Google Analytics ile dediğimiz gibi pek çok detaylara ulaşabilirsiniz. Ve bu veriler neticesinde SEO çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

Oturum süreniz çok az ve hemen çıkma oranı yüksekse daha kaliteli ve ilgi çekici içerikler üretmelisiniz. Ayrıca içeriklerinize bağlantılı konuları linkleyerek, ziyaretçilerinizi o sayfalara yönlendirebilir ve sitenizde daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz.

Oturum süresi ve hemen çıkma süresi üstünde durulması gereken önemli konular. Google sıralamanızı, Alexa sıralamanızı etkileyen unsurlardan. Bu yüzden ağırlıklı olarak çalışmalarınızı bu yöne doğru yaparsanız faydasını görürsünüz.

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

Google Webmaster Tools Nedir – Site Nasıl Eklenir?

  Google Webmaster Tools nedir? Webmaster tools ile web sitenizi Google’a tanıtabilir, site haritası yükleyebilir, …

One comment

  1. Hem head etiketi arasına koyup hem de panelden koyulduğu zaman çakışır ve sağlıklı çalışmaz. Bu yüzden yalnızca head etiketi arasına koymalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir