Google Adsense Reddedilme Nedenleri | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
 • 48 içerik
 • 6 kategori
 • 29 yorum
 • Berkan Yıldırım

 • 66

 • Mart 30, 2018

 • 4

 • 1

Google Adsense Reddedilme Nedenleri

Google Adsense Reddedilme Nedenleri

 

Pek çok kullanıcı büyük bir istek ve hevesle Adsense’e başvuruyor. Bu başvuruların bir kısmı kabul olsa da azımsanmayacak oranda reddedilenler de oluyor. Peki Google Adsense reddedilme nedenleri nelerdir? Tekrar ne zaman Adsense’e başvurabilirim? Gibi soruların cevabını arıyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Öncelikle belirtelim ki Adsense’in 3 önemli kuralı var ve reddedilme nedenleriniz de bu 3 kuraldan birisi. Sırasıyla bu 3 reddedilme nedenlerini ve çözümlerini inceleyelim.

 

 • Yetersiz İçerik

Eğer reddedilme nedeniniz yetersiz içerik ise başlıktan da anlayacağınız üzere içerik sayınızı çoğaltmalısınız. Ve Adsense başvurularının reddedilme sebepleri arasında en sık rastlanılan uyarıdır. Google Adsense reklamlarını alabilmek için mevcut web sitenizdeki makale/yazılarınızı çoğaltın.

Bunun yanında robots.txt dosyanızı kontrol edin. Bazı durumlarda Google botlarının sitenin bazı kategorilerine girmesi engelleniyor. Bu yüzden bu dosyayı kontrol edin ve varsa engelleme durumlarını kaldırın.

Ayrıca yetersiz içerik uyarısı almanızın bir diğer nedeni de eğer içeriğinizden çok resim varsa bu da ret nedenidir. Ayrıca eklediğiniz içeriklerin minimum 200 kelime olmasına özen gösterin. Sonra 100 içeriğim var ama hala niye yetersiz içerikten reddediliyorum demeyin.

Bir başka yetersiz içerik uyarısına gelince, en çok duyduğumuz sorulardan biri de “Onlarca hatta yüzlerce içeriğim var ama hala yetersiz içerik yüzünden reddediliyorum, neden böyle oluyor?” Evet bu sorunuzun 2 cevabı var.

Birincisini yukarıda da söyledim. Her içeriğiniz en az 200 kelime olmalı. İkinci olarak da ve pek kimsenin bilmediği bir durum. Kategoriler arası içerik uyumu. Örneğin sitenizde bir kategoride 50 makale diğerinde 10 makale varsa yine yetersiz içerikten reddedilirsiniz. Mümkün mertebe kategoriler arasındaki içerik sayısını birbirine yakın tutun, aralarında dağlar kadar fark olmasın.

 

 • Siteniz Google Adsense Politikalarına Uymuyor

 

Yetersiz içerikten sonra en sık reddedilme nedenlerinden biri de bu. Bu reddedilme nedeninin birçok sebebi olabilir. Temanızın uygunluğu, kullanışlı oluşu, kolay ulaşılabilir kategoriler oluşu gibi. İlk olarak temanızı gözden geçirin ve olabildiğince kolay ulaşılabilir olsun. Daha sonra “Hakkımızda”, “Gizlilik Politikaları” ve “İletişim” gibi sayfalarınız olsun. Bu sayfaları gelişi güzel doldurmayın, tamamı gerçek ve net olmalı.

Ayrıca sitenizin hiti artsın diye dışarıdan trafik almanız da bu nedenden ötürü reddedilir. O yüzden bırakında siteniz doğal yollardan hit alsın. Adsense için acele etmeyin. Günde 5 -10 kişinin girdiği siteye Adsense alsanız ne olacak? Yeterli seviyeye geldiğini düşündüğünüz anda başvuruda bulunun.

 

 • Uygunsuz İçerik

 

Google, ülke kurumları ile papaz olmamak için sitenizdeki içeriklere kısıtlama getiriyor. Doğal olarak da yasaklanan konular hakkında bir siteye sahip olmamalısınız. Aşağıda vereceğimiz yasak içerik kategorileri sitenizde varsa Google bunu “Uygunsuz İçerik” sebebiyle reddedecektir.

Bu reddedilme nedeni pek sık görülmez, zaten Adsense’e başvuracak kişi neyin kabul olup olmayacağını biliyordur. Biz yine de bu konulardan haberdar olmayan kişilere bu yasak olan içerikleri sıralayalım.

 

1- Hakaret içerikli yazılar

2- +18 içeriğe sahip yazılar

3- Tütün, alkol ve uyuşturucu ile alakalı yazılar

4- Warez, hack ve crack gibi içerikler

5- Şiddet ve silah içerikli yazılar

6- İllegal içerikler, sahtecilik içerikli yazılar

7- İllegal içerikli ilaç satımı ile alakalı içerikler

8- Her türlü yasa dışı içerikler

 

Şunu da belirtmeden noktalamayalım. Sitenizin yani domaininizin yaşı ile Adsense arasında herhangi bir ilişki yoktur. Kim size “Adsense’e başvurmak için 3-5-7-9 ay beklemelisiniz” şeklinde söz söylüyorsa dikkate almayın. 1-2 haftalık sitelerden bizzat hesap almışlığım var. Dikkat etmeniz gereken her şeyi yukarıda belirttim, bu yönergelere uyduğunuz takdirde hiçbir problem yaşamayacaksınız. Kolay gelsin, bol kazançlar.

 

 

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 4 yorum var
ibrahim inanır Nisan 13, 2018 / 10:35 pm

çok yararlı bir yazı tebrik ederim.

cem üreyen Mayıs 3, 2018 / 7:21 pm

En çok yetersiz içerikten reddediliyor. İçerik sayısı 10+ ve özgün olduğu zaman bir problem yaşanacağını sanmıyoru

veli Mayıs 5, 2018 / 8:40 pm

1 senedir uğraşmadığım siteme bir deneyeyim dedim ve 2 gün sonra cevap geldi onaylandı adsense 🙂 sağı solu belli olmuoyr bazen çok uğraştığın siteye vermiyorlar bazen de ummadığın bir siteye veriyorlar

ali cengiz Mayıs 8, 2018 / 5:18 pm

Adsense gelirleri çok güzel. Tabi oturmuş siteler için. Asıl amaç sürümden kazanmak gibi düşünülebilir. Az veriyor ama çok kişi tıklıyor. Önemli olan hiti yakalamak gerisi çorap söküğü gibi gelir