Rakip Analizli Backlink Çalışmaları | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 33

  • Nisan 19, 2018

  • 2

  • Beğen

Rakip Analizli Backlink Çalışmaları

Backlink Rakip Analizi

 

Backlink konusu tüm düyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın. Birçok kişi hazır backlink paketlerindeki backlink sayılarına odaklanarak backlink çalışmaları yaptırıyor. Birçoğu çöp ve spam sitelerden alınan bu backlinkler size fayda değil aksine büyük zarar sağlıyor. “Backlink faydaları ve zararları” adlı konumuzu okuyarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

“Google sıralamasında yükselmek” adına yaptırdığımız bu backlink çalışmaları sabır isteyen bir iştir. Backlink aldığınızda neden hala sıralamada yükselmedim diye paniklemeyin. Burada yapılan en büyük hata da budur. Backlink çalışmasını yaptırır yaptırmaz bir olumlu gelişme göremeyen kişiler hemen bir backlink çalışması daha yaptırır. Bu şekilde sitenizi spama (“Sandbox nedir”) sokarsınız.

Halbuki hiç backlink paketlerine para harcamadan da kendiniz çok daha etkili backlink çalışması yapabilirsiniz. Öncelikle bu backlink çalışma modellerini inceleyelim.

 

Sektör Analizi

İlk olarak sektör analizi yani SEO analizi konusundan başlamak istedim. Çünkü farklı sektörlerden aldığınız backlinklerin pek bir etkisi olmayacaktır. Örneğin yemek tarifleri ile alakalı bir web siteniz varsa gidip oyun incelemeleri sitesinden backlink almanız mantıksız ve işe yaramaz olur.

Sektörünüzle alakalı sitelerden backlink almaya çalışın. Yemek tarifleri siteniz varsa bu sektörle alakalı sitelerden backlink almanız size çok büyük fayda sağlayacaktır.

 

Rakiplerinizi Analiz Edin

Bir diğer önemli konumuzda rakip analizi. Rakiplerinizin hangi sitelerden backlink aldığını öğrenmeniz lazım. Bu şekilde siz de rakibiniz backlink almış olduğu sitelerden backlink alarak aradaki farkı kapamış olursunuz.

Rakiplerinizin hangi siteden backlink aldığını öğrenmek için birçok analiz sitesi mevcut. Bu analiz sitelerinden birçoğu ücretli. Ancak size tamamen ücretsiz olan ve rakiplerinizin almış olduğu tüm backlink ve “Tanıtım Yazılarını” gösteren, Ranksignals sitesini tavsiye ederim.

Ranksignals sitesine girip üye olun. Üye olmadığınız takdirde yalnızca 10 adet backlink sitesi gösterecektir. Ücretsiz üye olduğunuz zaman alınan tüm backlinkleri ve tanıtım yazılarını görebileceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resimde de görüyorsunuz. Aratmış olduğunuz sitenin Pagerank değeri, almış olduğu backlink sayısı ve Alexa sıralaması hakkında bilgiler veriyor.

Alexa sıralamanızı düşürmek için en etkili yollar hakkında yazmış olduğumuz yazıya “Alexa Sıralama Düşürme” bakabilirsiniz.

Bu site aracılığıyla kolaylıkla rakipleriniz almış olduğu backlinkleri görebilir ve çalışmalarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

 

Kendi Backlink Çalışmanızı Yapın

Sektör analizini yaptık, rakiplerimizi inceledik ve şimdi sıra geldi backlink çalışmasını başlatmaya. Rakiplerinizin backlink almış olduğu bir siteye girin. Makalenin sonunda yorum yaz kısmına sitenizin linki verebilirsiniz.

Tabi bu şekilde site sahipleri bu yorumu onaylamayacaktır. Bu noktada yapacağınız en iyi yöntem, site sahibiyle kibar bir şekilde görüşüp, sıralamada yükselmek adına url verebilir miyim gibi bir teklifte bulunabilirsiniz. Mümkünse cuzi bir ücrette teklif edebilirsiniz. Bu şekilde şansınızda artacaktır.

Alexa sıralamasında ilk 500 siteden alınan backlinkler altın değerindedir. Bu yüzden bu sitelerden mutlaka backlink almaya çalışın.

İçerikerin altına yorum yaparak backlink aldığınızda, nofollow backlink olarak gözükür. Ancak paniğe gerek yok çünkü Google nofollowu sever.

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 2 yorum var
mehmet ak Nisan 22, 2018 / 3:40 pm

ranksignals güzel siteymiş ilk defa ücretsiz analiz site buldum sayenizde elinize sağlık

basri Mayıs 1, 2018 / 2:33 pm

gerçekten en ince detayına kadar anlatmışsınız. ben bile anladıysam olay tamamdır 🙂 sayenizde seo konusunda epey bir aydınlandım