Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır? | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 46

  • Nisan 7, 2018

  • 0

  • 1

Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Dış SEO Nedir? Nasıl Uygulanır?

 

Önceki yazımızda İç SEO Nedir? Nasıl yapılır? konusu hakkında bilgiler vermiştik. Şimdiki konumuz ise dış SEO. İç SEO’ya göre daha çok dikkat edilmesi gereken Dış SEO ile yapacağınız herhangi bir yanlış ile siteniz, arama motorları tarafından filtrelenir. Yani Sandbox’a atılır.

Dış SEO’ya çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın azı karar çoğu zarar. Peki Dış SEO nedir? Dış SEO, belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri başka sitelere link vererek tanıtımınız yapılır ve sosyal medya hesaplarınızla bu çalışmalar devam ettirilmeli. Şimdi gelelim Dış SEO yapılması gerekenler konusuna.

 

Dış SEO Yapılması Gerekenler

 

Dış SEO çalışmasına başlamadan evvel hatırlatmakta fayda var. Öncelikle yeni bir web siteniz varsa, henüz içeriğiniz yoksa dış SEO çalışmaları için henüz erken olduğunu belirtelim. Eğer hiç içeriğiniz olmadan bu tür linklemelere başlarsanız siteniz büyük zarar görür.

 

1- Backlink Nedir? Nasıl yapılmalı?

 

Backlink nedir konusu hakkında detaylı bir yazı hazırlamıştık sizlere. Burada da kısa bahsetmek gerekirse backlink, farklı sitelerden sizin sitenize gelen bağlantılar olarak tanımlayabiliriz. Kesinlikle abartılmadan yapılması ve devamlı olması gerekir. Örneğin ilk ay 50 link çıkışı yaptınız ve sonraki aylarda link çıkışı yapmamanız durumunda Google, “Hayırdır, önceden 50 link gelen siteye şimdi 1 tane bile gelmiyor” diyerek sitenizi filtreler ve arama motorlarında en arka sıralara atılırsınız. Bu yüzden abartı backlinkten uzak durmalı ve devamlılık göstermeli

 

2- Tanıtım Yazısı Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

Tanıtım yazısı nedir ve faydaları nelerdir? konusu hakkında detaylı yazmış olduğumuz yazıyı mutlaka okumalısınız. Tanıtım yazısı ile sitenizin bir nevi reklamını yapmış olursunuz ve son derece önemlidir. Backlinklerde olduğu gibi abartı tanıtım yazısı vermemeli ve içeriğinize orantılı olmalı. 1/5 kuralını unutmayın.

 

3- Sosyal Medya Hesapları

En önemli ve hususların başında gelir. Hem ücretsiz hem de kendi başınıza yapabileceğiniz bir yöntemdir. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya platformlarında hesap oluşturun ve nofollow olarak sitenizdeki içerikleri paylaşın. Böylelikle siteniz daha çok tanınacak ve duyulmaya başlayacaktır.

 

Dış SEO Önemi

 

Dış SEO çalışmalarını aksatmamanız ve üzerinde durmanız son derece önemli. Bir kere backlink alıp sonra almamak sitenize zarar verir. Ayrıca aşırı backlink ve tanıtım yazısı da arama motorları tarafından filtrelenmenize (Sandbox) sebep olur. Çok dikkatli ve düzenli çalışmalar yapmalısınız. Dış SEO konusunuda böylece bitirmiş oluyoruz. Tüm çalışmalarınızı zamana yayın, tek seferde yükselmeyi aklınızda çıkarın.

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.