Backlink Nedir? Zararı ve Faydası Var mı? | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 66

  • Mart 30, 2018

  • 1

  • Beğen

Backlink Nedir? Zararı ve Faydası Var mı?

Nedir Backlink? Zararı Var mı?

 

Şimdiki konumuz SEO yani Google optimizasyonu. Web siteniz var ancak Google dostu olmadığı sürece sitenizi kim ziyaret edecek? Varlığınızdan kimin haberi olacak? Bu bakımdan Google optimizasyonu oldukça önemli bir konu. Bu işin içinde olanlar mutlaka sıkça duymuştur backlink, backlink nasıl alınır? Şimdi sizlere backlinkler hakkında bilgiler verip, zararları ve faydaları hakkında konuşacağız.

SEO dünyasının vazgeçilmezlerinden biri de backlinktir. Peki backlink nedir? Backlink, diğer sitelerden sizin web sitenize gelen linklerdir. Yani açıklamak gerekirse, sizin sitenizin linkini veren site, sizin siteyi tavsiye ediyor anlamı taşır. Ve Google da sitenizin tanınabilirliği açısından önemli bir konudur. Peki backlink faydaları nelerdir? Ve Backlink zararları nelerdir? Şimdi sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Backlink Faydaları Nelerdir?

 

İlk olarak kaliteli sitelerden backlink almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Değersin sitelerden alınan backlinklerin hiçbir yararı yok aksine zararı var.

1- Backlink ile diğer sitelerin sizin linkinizi vermesi ile vermiş olduğunuz o anahtar kelimede Google sıralamasında yükselirsiniz.

2- Backlink ile bir nevi referans olarak gösterilirsiniz ve bu da sizin sitenizin Google’ın gözünde değerini arttırır.

3- En önemli konulardan biri de arama motorları tarafından index süreniz ciddi ölçüde kısalır.

4- Eskisi kadar kıymeti ve değeri olmasada PR değeriniz yükselir. Tabi artık güncelleme gelmediği için bunun bir önemi kalmadı.

5- Google sıralamasında yükseleceğiniz için haliyle sitenize gelen ziyaretçi sayısında da artış olur.

 

 

Backlink Zararları Nelerdir?

 

 

 

 

Bu konuyu çok dikkatli okuyun yoksa Google sizin sitenizi çöpe (Sandbox’a) atar.

 

1- Eğer yeni bir siteyseniz ve aşırı backlink alıyorsanız Google size ceza verir ve Sandbox’a atar.

2- Değersiz sitelerden alınan backlinklerinde hiçbir faydası yok aksine çok ciddi zararları var. İnternet siteniz Google sıralamasında geriye düşer.

3- Backlink pakedi alıyorsanız bunu zamana yayın. Tek seferde link alımı yapmayın asla.

 

 

 

Backlinkin olayı bu şekilde. Yeni bir siteyseniz hemen backlink almayın ve alacağınız zamanda çok sayıda backlink almayın. Unutmayın Alexa değeri düşük, kaliteli sitelerden link alımı yapın aksi halde değersiz sitelerden link almanız başınızı belaya sokar.

 

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 1 yorum var
mert Mayıs 4, 2018 / 8:39 pm

İlk sitemde biraz aceleci davrandım daha içerik yokken 100den fazla backlink aldım ve birkaç ay sonra sandbox’a düştüm haliyle. Aman dikkat edin yavaş yavaş, sonra spama düşersiniz.