Popüler
Home / Google / Analytics Hemen Çıkma Oranını Düşürme Yolları
Hemen çıkma oranını düşürme yolları nelerdir
Hemen çıkma oranını düşürme yolları nelerdir

Analytics Hemen Çıkma Oranını Düşürme Yolları

Birçok webmasterın ortak problemlerinden biri de web sitelerinin hemen çıkma oranının yüksek olmasıdır. Çoğu zaman bu durum, web site sahiplerini demorolize edebilir ve web sitelerine karşı olan ilgisinin düşmesine sebep olabilir. Hemen çıkma oranını düşürme metotlarını kullanarak sizde bu oranları olabildiğince aşağılara çekebilirsiniz.

Hemen çıkma oranı nedir? İlk olarak bu soruyu yanıtlayarak konuya giriş yapalım. Hemen çıkma oranı, web sitenizdeki herhangi bir içeriği ya da sayfayı okuyan bir kişinin başka hiçbir sayfanıza uğramadan sitenizi terk etmesidir. Yani kullanıcı, içeriğinizi okuduğu gibi başka hiçbir içeriğinize ya da sayfanıza girmiyorsa bu hemen çıkma oranınızı arttırır. Bu da hemen çıkma oranınızın %100 görünmesine sebep olur.

Hemen çıkma oranı önemli mi? Bu sorunun cevabı, kesinlikle evet. Google, kullanıcı deneyimine son derece dikkat eder ve önem verir. Analytics verilerinizi baz alınarak Google sıralamanız olumlu ya da olumsuz oynar. Bu yüzden bu orana dikkat etmeli ve gerekli düzenlemeleri geç olmadan mutlaka yapmalısınız.

Peki hemen çıkma oranı kaç olmalı? Bu oranın belli bir standardı var mı? Bunu söylemek pek doğru olmaz tabi. Bu oranın belli bir standardı yok. Ancak hemen çıkma oranınızı %50 ve altında tutmaya özen gösterin.

Şimdi hemen çıkma oranını düşürme yöntemlerinden bahsedelim. Bu yöntemleri uygulayarak hemen çıkma oranınızı ciddi ölçüde düşürebilirsiniz. Bu oranı düşürdükten sonra doğal olarak Google’da sıralamalarda yükselme şansını da yakalayacaksınız.

Google’da ilk sayfada yer almak istiyorsanız, hazırlamış olduğumuz bu yazıyı mutlaka okumalısınız. www.wpeklentileri.com/googleda-ilk-sayfada-cikmak/

 

Hemen Çıkma Oranını Düşürme Adımları

Kullanıcı deneyimini arttırmak ve Google sıralamasında yükselmek için hemen çıkma oranınızın yüksek olmaması gerek. Eğer bu oranınız yüksek ise hiç panik yapmayın. Çünkü aşağıda paylaşacağımız yöntemleri uyguladığınız takdirde bu oranın düşeceğini göreceksiniz. Şimdi vakit kaybetmeden uygulamanız gereken adımlardan tek tek bahsedelim.

 

Dahili Linkler

dahili link kullanımı
dahili link kullanımı

Yapmanız gereken ilk işlem kesinlikle link eklemek olmalı. Seo açısından dahili linkler büyük önem taşır. Her içeriğinizde mutlaka bu linkleri kullanmalısınız. Bu linkler sayesinde hem hemen çıkma oranınız ciddi oranda düşecek hem de sitenizin seo çalışmalarına büyük katkı sunacaktır.

Hazırlamış olduğunuz içeriğinize ‘benzer içerik’ linki ekleyerek, ziyaretçilerin web sitenizden çıkmadan eklemiş olduğunuz sayfaya gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hemen çıkma oranınızı da çok ciddi manada düşürmüş olursunuz. İçeriğinizle alakalı sayfa içi linkleme yapmanız yararınıza olacaktır.

WordPress sitenizde yazı, sayfa ve resimlere link ekleme konusunda bilgi almak için www.wpeklentileri.com/wordpress-link-ekleme-nasil-yapilir/ bağlantısına tıklayın.

 

Kullanışlı Temaya Sahip Olun

WordPress temalar konusunda oldukça cömert bir yazılımdır. Binlerce hatta on binlerce tema arasından tema seçiminizi yapabilirsiniz. Google Analytics hemen çıkma oranını düşürme için en etkili yöntemlerden biri de kullandığınız temadır. Eğer kullandığınız tema çok karışık, düzensiz ve her şey iç içe bir görünüme sahipse, bir an evvel o temadan kurtulun ve daha sade, kullanışı bir tema tercih edin.

Tema konusuna özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim. Hemen çıkma oranını düşüren ciddi hususlardan biridir ve asla gücü küçümsenmemeli.

Ücretsiz WordPress temalarına göz atmak için www.wpeklentileri.com/ucretsiz-wordpress-temalari/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Site Hızı

site hızını arttırma
site hızını arttırma

Kullanıcı deneyimini arttıran en önemli hususların başında sitenizin hızı gelir. Eğer yavaş bir siteye sahipseniz, ziyaretçileriniz daha site açılmadan sitenizi terk eder. Bu sebepten ötürü site hızınızı maksimum seviyelere çıkararak hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

Eğer siteniz 2 saniyeden daha geç açılıyorsa, optimizasyon yapma zamanınızın geldiğinin göstergesidir. Ziyaretçiler 2 saniye veya daha geç açılan web sitelerine girmeyi tercih etmiyor. Bu yüzden site hızınızı ve sayfa geçiş hızlarınızı 2 saniyenin altında tutmalısınız.

Günümüzde masaüstü bilgisayarlardan çok mobil cihazlardan internet sitelerine girişler sağlanıyor. Bu yüzden mobil cihazlar için mobil site optimizasyonuna gereken önemi göstermelisiniz. WordPress siteye sahipseniz AMP kurulumu yaparak, mobil sayfalarınızın hızını ciddi ölçüde arttırabilir ve hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz. Unutmayın ki interneti kullanan kişilerin %70’i mobil kullanıcılardır. Böyle bir potansiyeli kaybetmek istemezsiniz.

WordPress sitelerinize AMP kurulumu ve ayarlarını yapmak için detaylı olarak hazırladığımız www.wpeklentileri.com/wordpress-amp-kurulumu-nasil-yapilir/ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Aşırı Reklam ve Banner Kullanımından Kaçının

En büyük yanlışlardan biri de aşırı reklam kullanımıdır. Birçok kişi daha fazla gelir getirdiğini zannederek web sitelerinin her tarafına fütursuzca reklam ekliyor. Halbuki bu durum hem gelirlerinizin düşmesine neden oluyor hem de kullanıcıları rahatsız ettiği için kullanıcıları kaybetmenize neden oluyor. Gördüğünüz gibi aşırı reklam kullanımı yüzünden hem reklam gelirlerini hem de kullanıcılarınızı kaybediyorsunuz. O halde doğru reklam kullanımıyla hemen çıkma oranınızı düşürün ve gelirlerinizin artmasını sağlayın.

WordPress siteler için Adsense yerleşimi konusunda hazırlamış olduğumuz www.wpeklentileri.com/wordpress-adsense-reklam-yerlesimi/ yazımızı okuyabilir ve doğru reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

 

İçerik Kalitesi ve Anahtar Kelime Oranı

Asıl önemli konuya geldik. Sırf yazmak için yazılan, kullanıcıya hiçbir şey vermeyen yazıları boşuna yazmayın. Bu şekilde ‘boş’ yazılmış içeriklerin size katacağı daha doğrusu kullanıcıya katacağı hiçbir şey yoktur. İsterseniz 10 bin kelimelik içerik hazırlayın, kullanıcıya hiçbir şey katmadıktan sonra sıralamaya dahi giremezsiniz. Bu yüzden içeriklerinizi doyurucu ve güzel bir şekilde hazırlayın.

İnsanlar sizin yazdığınız içeriği okuduktan sonra başka bir siteye girip o konuyu araştırmasın. Doğrudan, net cevabı sizin sitenizde bulsun. Bu sayede kullanıcı deneyimi artacak ve hememn çıkarma oranınız ciddi ölçüde düşecektir.

İçerik kalitesine ek olarak gereksiz anahtar kelime kullanımından kesinlikle kaçının. Ziyaretçiyi yoracak ve bıktıracak seviyede anahtar kelime kullanmanız, ziyaretçilerin bıkmasına ve sitenizi hemen terk etmesine sebep olacaktır.

Seo uyumlu makale yazmak ve doğru anahtar kelime kullanımı için www.wpeklentileri.com/seo-uyumlu-makale-hit-dostu-yontemler/ başlığına okuyabilirsiniz.

 

Görüldüğü gibi hemen çıkma oranı düşürme yöntemleri bu şekilde. Sizler için hazırlamıştım olduğumuz bu kriterleri yerine getirdiğiniz takdirde çok kısa süre içerisinde farkı göreceksiniz. İdeal hemen çıkma oranını yakaladığınız zaman, Google sıralamalarında da yükselişe geçeceksiniz.

 

Hakkında Berkan Yıldırım

Berkan Yıldırım
İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bunu da Okudunuz Mu?

spam trafiği engelleme yöntemleri

Spam Trafiği Engelleme Yöntemleri

Şimdiye kadar eminiz birçok kişinin uğraştığı ve sonuç alamadığı konuların başında spam trafiği engelleme adımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!