Alexa Sıralama Düşürme Yöntemleri | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 45

  • Nisan 2, 2018

  • 0

  • 1

Alexa Sıralama Düşürme Yöntemleri

Alexa Sıralaması Düşürme Taktikleri

 

Alexa sahip olduğu algoritma ve kendi araçları vasıtasıyla sitelerin trafiğini analiz eden büyük bir kuruluştur. İnternet sitenizin diğer sitelere göre ne denli otoriter ve popülaritesi yüksek olduğunu gösterir. Eskiden Alexa’da sıralama düşürmek için sitenize gelen ziyaretçi sayısı(hit) yeterliydi. Ancak bu suistimal edildiği için Alexa bazı şartlar koymaya başladı. Bu şartları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Bunun dışında Alexa sıralaması nasıl düşürülür? Alexa sıralama düşürme yöntemleri gibi soruları yanıtlayacağız.

 

Alexa Toolbar Nedir? Ne İşe Yarar?

Alexa, internet tarayıcılarına yüklediği araç çubuğu ile insanların gezdikleri sitelere ait istatistikleri tutmaktadır. Alexa toolbar kullanan kişilerden sağladığı verilere dayanarak, web sitelerinizin ülke ve dünya sıralamasını görebiliyorsunuz.

Alexa sıralaması bu bakımdan çok sağlıklı bir çalışma değildir. Alexa sıralamanıza bakarak üzülmeyin ve rehavete kapılmayın çünkü arama motorları için bir önemi yoktur. Tabi reklam alımı konusunda genellikle Alexa sıralamanıza bakıldığı için bu açıdan önemlidir.

 

Alexa Sıralama Düşürme Taktikleri

Alexa sıralama düşürme taktikleri, dışarıdan bakıldığında kolay ancak iş bunları uygulamaya geldiğinde yorucu gözükebilir. Alexa için hit en önemli kıstas olmasa bile sitenize gelen ziyaretçi sayısı önemli bir konu. Alexa’da sıralamanızı düşürmek için birkaç taktik uygulayabilirsiniz Bunlar;

Web siteniz çok hızlı olmalı.
Alexa Toolbar yüklü olmalı.
Ziyaretçilerinde Alexa Toolbar’ı yüklü olanların girmesi gerekir.

 

Siteniz Güncel Olmalı

 

Arama motorları tarafından sitenizin güncel olarak algılanması son derece önemlidir. Güncel içerikler eklediğiniz sürece hem ziyaretçileriniz artacak hem geri dönüşler olacak hem de arama motorları tarafından sevileceksiniz.

Düzenli içerik eklemeye başladıktan sonra Alexa’nın da dikkatini çekeceksiniz ve sıralamanız hızlıca düşecektir. Güncel içeriğin önemini şöyle örneklendireyim. Örneğin en son 1 sene önce içerik ekleyen bir site düşünün ve günlük 5 bin ziyaretçisi olsun. Bu sitenin Alexa sıralaması 15 bin iken bir başka sitenin günlük ziyaretçi sayısı bin ve her gün düzenli olarak içerik ekleyerek Alexa’da sıralaması 7-8 bin civarı olur. Düzenli içerik girmenin önemini bu örnekle pekiştirdiğinizi umuyorum.

 

Kaliteli İçerikler Üretin

 

Düzenli içerik girmenin yanında aynı zamanda kaliteli içerikler üretin. İçerikleriniz benzersiz ve tamamen SEO uyumlu olduğu takdirde Alexa’da çok hızlı bir iyileşme göreceksiniz. Ayrıca içeriklerinizi sosyal medyada paylaşmak son derece önemli bir konudur bunu es geçmemeye çalışın.

 

Tasarımınızı Güzelleştirin

 

İnternet sitenizin görselliği yani temanız son derece önemli bir konu. Hem Google Adsense için hem Google News için hem de arama motorları için çok büyük önem arz ediyor. Sürekli güncel bir tema kullanmanızı öneririz. Alexa sıralaması için tema da önemli konular arasında yer alıyor.

 

İçerikleriniz Yorumlansın

 

Sitenizdeki içeriklerin yorumlanması Alexa sıralamanızın düşmesini sağlayacaktır. Bu nedenşe sitenizde yer alan içeriklerin bol yorum alması hem Alexa sıralamanız açısından hem de arama motorları açısından önem arz etmektedir.

 

 

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.