Adım Adım Veritabanı Oluşturma | Wordpress BilgiWordpress Bilgi
  • 48 içerik
  • 6 kategori
  • 29 yorum
  • Berkan Yıldırım

  • 28

  • Nisan 4, 2018

  • 0

  • 1

Adım Adım Veritabanı Oluşturma

Mysql Veritabanı Oluşturma

 

İster WordPress kurulumu yapın isterseniz başka bir yazılım, veritabanınız olmadan hiçbir ilerleme sağlayamazsınız. Gerçi artık Cpanel üzerinden otomatik kurulumlar vasıtasıyla veritabanını da sistem kendi oluşturuyor. Ancak wordpress ya da başka bir yazılımı ftp ile kendiniz kurmak istiyorsanız veritabanı oluşturmanız şart. Şimdi sizlere veritabanı oluşturma hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

 

Cpanel ile Veritabanı Oluşturma

 

İlk olarak Cpanel’e giriş yapıyoruz. (www.sitenizinadı.com/cpanel) (ya da host firmanızdan da kolaylıkla ulaşabilirsiniz) Cpanel’e ulaştıktan sonra kullanıcı bilgilerinizi yazıyorsunuz.

(Resimleri net görmek için resimlere tıklayın)

 

Veritabanları kısmından MySql Veritabanları bölümüne tıklıyoruz.

Yeni veritabanı oluştur kısmından veritabanımızın ismini belirliyoruz. Dilediğiniz bir isim koyabilirsiniz. Veritabanı adı oluşturduktan sonra sıra geldi kullanıcı oluşturmaya, sayfada aşağıya doğru inin kullanıcı ekle bölümünü göreceksiniz.

Burada da kullanıcı adı ve şifremizi oluşturup “Kullanıcı Oluştur” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz. Şimdi veritabanı ile kullanıcı adını oluşturduk. Sıra geldi bu ikisini birbirine bağlamaya. Yine aynı sayfa üzerinden “Veritabanına Kullanıcı Ekle” bölümüne geçiyoruz.

Burada oluşturduğunuz veritabanı ile kullanıcı adını “Ekle” seçeneğine tıklayarak bağlıyorsunuz. Daha sonra karşınıza izinler ile alakalı bir sayfa gelecek, orada bütün izinleri seçerek onaylayın ve işlemi bitirin. Hepsi bu kadar artık aktif bir Mysql veritabanınız oldu. Bu veritabanı ile kolaylıkla WordPress kurabilir veya başka yazılımları da kullanabilirsiniz. WordPress kurulumu hakkında bilgi için lütfen konumuza göz atın. Anlamadığınız ya da yapamadığınız bir konu olduğunda söylemekten çekinmeyin.

 

Berkan Yıldırım

Yazar: Berkan Yıldırım

İstanbul Aydın Üniversitesi hukukçularından olarak yıllardır süregelen içerik üretme ve yazılım merakı beni bu alana kaydırdı. Senelerdir üzerinde çalıştığım ve öğrendiğim Wordpress başta olmak üzere birçok yazılım hakkında tecrübelerimi bu blog vasıtasıyla sizlerle paylaşıyorum.

48 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.